logo


06 Mayıs 2016

Eşcinsel hastasıyla alay eden doktor sosyal medyayı salladı!

5

Ankaralı jinekolog doktor Cüneyt Genç’in Facebook’ta, eşcinsel erkek bir hastasıyla ilgili yaptığı paylaşım, Ekşi Sözlük’te ve Twitter’da günün konusu oldu.

Ankaralı jinekolog doktor Cüneyt Genç’in Facebook’ta, eşcinsel erkek bir hastasıyla ilgili yaptığı paylaşım bugün, Ekşi Sözlük’te ve Twitter’da günün konusu oldu.
Genç’in daha sonra sildiği paylaşımda, muayenehanesine gelen hastanın haberi olmadan çekilmiş fotoğrafının üzerinde, “Bana ne ben de Cüneyt’e muayene olmak istiyorum” yazıyor.

10

Genç’in tepki toplayan paylaşımına dikkat çeken ve sosyal medyanın gündemine taşıyan ise Twitter kullanıcısı @myriamonde’un “Merhaba, ben Cüneyt Genç. Bir insanın muayene olmak için beni seçme bahtsızlığına düşmesini caps yaparak kutluyorum” tweet’i oldu.

Cüneyt Genç’in internet sitesindeki hakkımızda kısmından bir görsel de paylaşan @myriamonde’un tweet’ine çok sayıda cevap geldi.
Genç’in sosyal medya hesaplarını tarayan başka kullanıcılar, çok sayıda farklı paylaşımın ekran görüntülerini alarak eleştirilerini sürdürdü.
Konu “eşcinsel hastasıyla dalga geçen doktor” başlığıyla Ekşi Sözlük’te de günün en çok konuşulan meselelerinden biri oldu.
Tweet’lerde ve Ekşi Sözlük entry’lerinde kullanıcıların çoğu, doktorun tavrını homofobik bularak eleştirdi.

Paylaşımın “Hipokrat yemininin hiçe sayılması” olduğunu savunan çok sayıda kullanıcı, Genç’in cezalandırılması amacıyla, Sağlık Bakanlığı’na ve Ankara Tabip Odası’na sunulacak dilekçe örnekleri paylaştı. Öte yandan yine hem Twitter ve Facebook’ta hem de Ekşi Sözlük’te, Genç’in haklı olduğunu savunan çok sayıda mesaj da geldi. Genç’e destek yorumlarında özellikle “eşcinsel bir erkeğin neden jinekoloğa gittiği” ve Genç’e gelen tepkilerin bir “sindirme kampanyası” olduğu yönünde ifadeler dikkat çekti.

Bu arada Genç de yaşanan tartışma üzerine Facebook sayfasından söz konusu fotoğrafı kaldırıp aşağıdaki iletiyi yazdı:
Facebook ne düşünüyorsun diye soruyor, Türkiye’de gördüğümün çok üzerinde eşcinsel olduğunu ve bunları onaylayan, sempati duyan, pozitif ayrımcılığı hakkettiklerine inanan insanlar olduğunu düşünüyorum. Ve tüm bu insanların eşcinsel sevicilik maskesi altında pozitif ayrımcılık istediklerini düşünüyorum. Şimdilik eşcinsel paylaşımını kaldırdım. O da ben rahatsız olduğum için değil beni seven, anlayan ve düşünen arkadaşlarım aleyhime başlatılan kampanyadan rahatsız olup beni korumak için gereksiz bir çaba içine girmelerini istemiyorum. En çok güldüğüm de Ulusal Af Örgütünden aradılar abi. Ben de affettim onları. İlerleyen süreçte bu tercihteki arkadaşların tavrına bakarak onlara pozitif ayrımcılığın en güzel örneklerini sunmaktan geri kalmayacağım. Ne çirkefmişsiniz be.

Etiketler: »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

8+4 = ?