logo


Erkek öğretmenlere küpe müjdesi

11046704_1033261043365484_1917656881451545802_n

Danıştay, erkek öğretmenlerin derslere “küpeli” girebileceğine hükmetti.

Manisa Necatibey İlköğretim İlkokulu’nda görev yapan sınıf öğretmeni Cuma Toygar, derslere küpeli girdiği için yaklaşık 5 yıl önce valiliğin radarına takıldı. 2010 Eylül’de üç uyarı aldı. Ardından kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı hareket ettiği iddiasıyla maaş kesme cezasına çarptırıldı. Ardından da köy okuluna sürüldü.
Avukatı Senih Özay aracılığıyla Manisa İdare Mahkemesi’ne başvuran Toygar, aylık kesme cezasının yürütmesinin durdurulmasını ve iptalini istedi. Davalı Manisa Valiliği, mahkemeye gönderdiği savunmada Toygar’ın kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandığını, uyarıları da dikkate almadığını, bu nedenle disiplin cezası verildiğini kaydetti. Mahkeme, kılık kıyafet kurallarının erkek ve kadın memurlar açısından ziynet eşyası, takı gibi giyim kuşam öğeleri yönünden herhangi bir yasak getirmediğini belirterek Toygar’ı haklı buldu. Ancak valilik, kararı Danıştay’da temyiz etti. Konuyla ilgili 17 Şubat’ta karar alan Danıştay 12. Dairesi, oybirliğiyle Toygar’a verilen disiplin cezasının hukuka uygun olmadığına hükmetti.
Toygar’ın avukatı Senih Özay, konuya insan hakları ve özgürlükler açısından yaklaşarak mahkemeye gittiklerini belirterek “Bu karar birilerinin kulağına küpe olsun” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+7 = ?