logo


16 Kasım 2017

Erkek Modası Gümüş Yüzükler

Yüzükler, üzerimizde taşıdığımız en özel aksesuarlar. Yüzük takmak kadınlar arasında hiç bitmeyen bir trendken erkekler de artık yüzükten vazgeçemiyor. Yüzük takan erkeklerin sayısının artmasıyla birlikte erkek yüzük modelleri de hız kesmeden değişiyor, yenileniyor. Erkekler yüzük seçiminde genellikle altın erkek yüzüklerinden uzak duruyorlar bu kararın İslam inancıyla doğrudan bir ilgisi var. Altın yüzük takmadıkları için de doğrudan erkek gümüş yüzüklerine yöneliyorlar. Gümüş yüzükler, hem ucuz olması hem de her tarza uygun tasarım ve model sunması nedeniyle erkeklerin ilk tercihleri arasında yer almakta.

Erkekler, gümüş yüzükleri çoğunlukla kıyafetlerini kombinlemede ya da tarzlarına yardımcı birer aksesuar olarak taşıyorlar. Çoğunlukla tarzlarını oluştururken yüzük seçiminde tarihi, mitolojik motifleri ya da şifalı doğal taşları tercih ediyorlar. Bu tercihler erkek gümüş yüzük modellerini taşlı erkek yüzükler, taşsız erkek yüzükler, el işi ve zihgir yüzükler olarak ayırıyor.

Erkekler yüzük seçiminde tarzlarını oluştururken yaşlarına göre seçim yapmalıdırlar. Genç erkekler daha çok mineli yüzükleri tercih ederken orta yaş grubu doğal taşların olduğu ya da el işi yüzüklere yönelmektedir.

Taşlı erkek yüzük modelleri, hem günlük hayatta hem de özel günlerde şıklıkla parmağınızda taşıyacağınız özel aksesuarlardır. Bu yüzüklerin işçiliğinde çoğunlukla doğal taşlar kullanılır. Bunlar arasında Türk erkekleri en çok akik taşlı erkek yüzükleri, oniks, sedef ve kehribar taşlı yüzükleri tercih ederler. Akik taşı İslam inancında da özel bir yere sahip olup strese iyi gelmesi ve kişinin ruh dengesini düzenlemesiyle bilinir. Şifasına inanan erkekler bu yüzüklerden asla vazgeçemezler.

Taşsız erkek yüzük modelleri ise daha çok gündelik yaşama hitap eden ve günlük hayatta takılabilen aksesuarlardır. Taşsız yüzüklerin tasarımında tarihi motiflere ve mitolojik figürlere sıklıkla yer verilir. Bu yüzük modelleri arasında en bilinenleri, Osmanlı armalı, kayı armalı ve ay yıldız model yüzüklerdir.

Osmanlı armalı yüzükler Türk islam kültürüne sahip erkekler tarafından özel bir anlam ifade etmekte ve hakimiyeti sembolize etmektedir. Kayı yüzükleri ise daha çok Türk tarihine bağlı ve milliyetçi erkekler tarafından tercih edilirler. Yine şanlı bayrağımızın sembolünün yer aldığı ay yıldızlı yüzükler de günümüzde pek çok erkeğin parmağını süslemektedir.

Taşsız yüzükler arasında bu modeller mineli yüzükler olarak da tasarımlanmaktadır. Farklı renkte boyama teknikleri ile üretilen mineli yüzükler genç erkeklerin trend aksesuarına dönüşmüş olup pek çok erkekte mineli yüzüklere rastlamak mümkündür. Mineli yüzükler ucuz gümüş yüzükler olması nedeniyle de herkes tarafından sevilmekte ve kullanılmaktadır.

Erkek yüzükleri arasında özel bir yere sahip olan zihgir yüzükler ise hem çok sayıda erkek tarafından bilinmeyen hem de savaşçılığı temsil etmesi yönüyle pek çok gencin tarzını oluşturmasına yardımcı olan özel bir aksesuardır. Zihgir yüzükler diğer erkek yüzüklerinden farklı olarak baş parmağa takılırlar. Bu aksesuar Türklere ok atma geleneğinden geçmiştir. Türkler ok attıkları esnada baş parmakları ile yay çektikleri için baş parmaklarındaki acıyı ve oluşacak darbeleri zihgir yüzükler sayesinde önlemiş hem de savaşçı kültürlerini bu aksesuar ile desteklemişlerdir.

Zihgir yüzükler günümüzde okçuluktan bağımsız olarak geleneklerine bağlı erkekler tarafından tercih edilen şık bir erkek yüzük modelidir. Zihgir yüzük modellerinde en çok ay yıldız, selçuklu kartalı gibi motiflere yer verilmektedir.

Siz de tarzını tamamlamada size yardımcı olacak şık bir erkek yüzüğü arıyorsanız Anı Yüzük’e bakmadan karar vermeyin! www.aniyuzuk.com adresinden uygun fiyat ve kalite güvencesiyle kolayca sipariş verebilirsiniz.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+10 = ?