logo


Ergüder Yoldaş’ın oğlundan acı açıklamalar!

Ergüder Yoldaş’ın oğlundan acı açıklamalar!

Türkiye’nin önemli müzisyenlerinden Ergüder Yoldaş’ın oğlu, babasının pişmanlıklarından dolayı uzun yıllar barakada yaşayarak kendini cezalandırdığını söyledi

Türkiye’nin önemli müzisyenlerinden Ergüder Yoldaş’ın oğlu, babasının pişmanlıklarından dolayı uzun yıllar barakada yaşayarak kendini cezalandırdığını söyledi.

İzmir’de tedavi gördüğü özel bir hastanede saat 03.20’da hayatını kaybeden müzisyen Ergüder Yoldaş’ın büyük oğlu Mustafa Yoldaş, İhlas Haber Ajansı’na babasını anlattı. Babasının kendine has bir yaşam biçimi olduğunu ve 13 yıl barakada yaşadığını belirten Mustafa Yoldaş, babasına zaman zaman destek olmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Büyükada’da belediye tarafından barınak yapıldı, kendi çapında orada yaşamaya devam etti. Ölümü konuştuğuna pek şahit olmadım ama kendi yaşamında özel hayatındaki yaşadıklarının pişmanlıklarını barakada yaşayarak kendi kendini cezalandırdı. Bir yerden sonra sağlıklı konuşamıyorduk, konuşamadık da. 12-13 sene Büyükada’da barakada yaşadı. Sonra halamla yaşadı. Bizde zaman zaman gittik geldik, bir şekilde destek olmaya çalıştık” dedi.
Ergüder Yoldaş’ın psikolojik rahatsızlıklarının bulunduğunu aktaran Mustafa Yoldaş, “Babamın psikolojik rahatsızlıkları ortaya çıktı. Alkole bağımlı şizofreni teşhisi kondu. En sonunda aşırı sigara tüketiminden dolayı da KOAH oluştu. Zaten ölüm sebebi KOAH” diye konuştu.

“GEÇMİŞTE YAPTIKLARINDAN DOLAYI PİŞMANLIKLARI VARDI”
Babası ile yaklaşık iki ay önce birlikte yemek yediklerini ve o zaman gayet iyi olduğunu anlatan Yoldaş, sözlerine şöyle devam etti: “Sesi gitmişti, yazarak anlaşabildik. Konuşurduk ama özel şeyler bende kalsın. KOAH hastalığının vermiş olduğu bitkinlik vardı, nefes alması son derece zordu. Bir de sürekli ilaç kullandığı için o ilaçlar uzun yıllar sonra yan etkileri ortaya çıkartıyor. Yan etkilerden dolayı konuşma şekli tamamen değişmişti. Konuşamıyordu sesi çıkmıyordu, yazarak anlaşabildik. Söyleyeceklerini kalem kağıtla anlatırdı. Geçmişte yapmış olduğu bazı şeylerden ötürü pişmanlıkları vardı. Onları söyleyemem tabi ki. Yaşadı ve öldü başka diyecek bir şey yok.”

“SANATÇI OLMANIN KEFFARETİNİ ÖDEDİ”
Babasının sanatını icra etmeye çalışan iyi bir insan olduğunu belirten Yoldaş, şunları söyledi:
“Babalık tarafını pek karıştırmayalım ama insan olarak iyi bir insandı. Türkiye’de sanatçı olmanın keffaretini o da ödedi, bizde ödedik. Hele biraz da siyasi otoritenin karşısında olduğu zaman insanları Türkiye’de bir takım bedel ödemek zorunda kalıyor. Hele sanatçıysanız sanatınızı ve düşüncelerinizi zikrettiğiniz zaman, sonuna kadar bu şekilde devam etti ve bu şekilde öldü babam.”
Sanat camiasının sanatçıları sahiplenmemesinden yakınan Yoldaş, maddi açıdan durumu iyi insanların yanında durulduğunu dile getirdi.
Babasının yarın İzmir’de toprağa verileceğini ve defin işlemleri ile ilgilendiğini belirten Mustafa Yoldaş, kız kardeşinin Avusturya’dan, diğer erkek kardeşinin İstanbul’dan geleceğini söyledi. Yoldaş, defin işlemi ve kardeşlerinin gelmesinin ardından babasının Balçova’da toprağa verileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+6 = ?