logo


Erdoğan’dan ‘Anıtkabir’li savunma

erdoğanAk Saray’da genç patronlara seslenen Erdoğan, kendi yaptırdığı saray ile Anıtkabir’i kıyasladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜGİK temsilcileriyle bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan, Anıtkabir ile Ak Saray’ı kıyasladı ve TBMM ve Anıtkabir’in inşaat maliyetlerinin ekonomiyi sarstığını söyledi. Erdoğan aynı zamanda Ak Saray’ın adının “Külliye” olacağını duyurdu.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“SARAY KÜLLİYE OLACAK”
Güçlü bir Türkiye istemiyorlar. Sadece Cumhurbaşkanlığı Sarayı. Şu anda Saray, kısa süre sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olacak. Hemen yanımızda kongre merkezinin arka tarafında bölgede şöyle bir Cuma camii yok, orada cami inşa ediyoruz. Kongre merkezinin bana göre sağ tarafında çok amaçlı 2 bin kişinin katılacağı aynı anda yapabileceğimiz yemekli toplantıyı kast ediyorum.

Şu anda Türkiye’de bizim en büyük kütüphanemiz 2 milyon cilt kütüphaneye sahip olan bir kütüphane. Dünya çok farklı bir yerde. Orada asgari 4 milyon cilt kitap alabilecek şekilde hem dijital ortamda hemde yaprak kitapla orada bir cumhurbaşkanlığı kütüphanesi kuralım. Orada ayrı bir hedefimiz olacak, 24 saat öğrenciye halka açık bir kütüphane haline getirmek. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz, projeler hazırlanıyor. İki yılda bunları bitireceğiz. Saray kavramından rahatsız olanlar temenni ederim ki külliyeden rahatsız olmazlar.

“MECLİS VE ANITKABİR BÜTÇEYİ SARSTI”
Böyle anlattıkları gibi falan de değil yani. Dün baktım bir tanesi ana muhalefetten diyor ki, 5-6 milyar dolara mal oldu diyor. Yahu parayı harcayan biziz. Nereden çıkarıyorlar böyle rakamlar anlamak mümkün değil. herhalde İngiltere’deki sarayın restorasyonu yapılacak, 5 milyar dolara mal olacakmış. Belki ortaya takıntı yapmış olabilir. Ama bunu bilmesi lazım. Her şeyi bunların kayıttadır. Biz burayı proje hariç 18 ayda bitirdik. Anıtkabir için hazırlıklara 1941’de başladı, yapı ancak 1953’te tamamlanabildi. Cumhurbaşkanlığı sarayı ise projeyle birlikte iki yılı bile bulmadı. Meclis ve anıtkabir projeleri inşa edildikleri dönemde ülkemizin bütçesini sarsmıştır. Oysa bugün türkiye bunun gibi onlarca yüzlerce projeyi aynı anda bitip inşa edip halkın hizmetine ulaşacak seviyededir.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+9 = ?