logo


Erdoğan, saldırıya değil gazeteye yüklendi 1 saat sonra ABD’den Hürriyet’e destek açıklaması geldi

hürriyet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YÖK üyeleri ile yaptığı toplantıda Hürriyet gazetesine yüklendi. Erdoğan’ın açıklamalarından bir saat sonra ABD’den “Hürriyet’e yapılan saldırıyı kınıyoruz” açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığındaki heyetle yaptığı toplantıda AKP’liler tarafından saldırıya uğrayan Hürriyet Gazetesi’ne “Zehri atıyor, virüsü salıyor. Bu nasıl bir medyada dürüstlüktür?” diye yüklendi.

Erdoğan konuşmasında, “Bir televizyon programında bana birlikte mülakatı yaptığım arkadaşımız 400 milletvekili ile ilgili bir soru soruyor ve ben kendilerine ta 7 Haziran seçimleri öncesinde Kırşehir’de yaptığım bir toplu açılış töreninde, 400 milletvekilini alacak bir partiyle yeni Türkiye, yeni Anayasa kurulabilir, inşa edilebilir diyorum ve hemen tweetler başlıyor. Basında amiral gemisi olduğunu söyleyenler bu konuda başlıyor, ‘Yani 400 milletvekili alsaydınız Dağlıca olmayacak mıydı?’ diyor. Bu kadar hedef saptırma olabilir mi, sen nasıl medyasın? Ondan sonra on dakika geçiyor, on dakika sonra kaldırıyor. Ama önce zehri atıyor, virüsü salıyor. Bu nasıl bir medyada dürüstlüktür?” dedi.

1 SAAT SONRA ABD’DEN DESTEK AÇIKLAMASI

Erdoğan’ın Hürriyet’i hedef gösterdiği bu açıklamadan bir sonra ABD’dende bir açıklama geldi. Açıklamada basın özgürlüğüne vurgu yapıldı, şiddet ise kınandı.

ABD Büyükelçiliği’nin resmi Twitter adresinden paylaşılan mesajlar şöyle:

“Hürriyet’e düzenlenen şiddet içeren saldırıyı kınıyoruz. Basın özgürlüğü tüm demokratik toplumların temel ilkesidir.”

“Seçilmiş yetkililer medyaya yönelik saldırıları cesaretlendirir görüntüsü vermemek konusunda dikkatli olmalı. Tüm taraflar, basın özgürlüğünü desteklemeli.”

Kaynak:Cumhuriyet

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

4+3 = ?