logo


Erdoğan: ‘Koalisyon demek, eski Türkiye demektir’

erdoğanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Levent-Rumeli Hisarüstü Mini Metro Hattı açılış törenine katıldı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, 5 kilometrelik bu hat ve her yeni metro hattıyla İstanbul’u dünyanın en uzun raylı sistemlerinden birine sahip kent olma hedefine adım adım yaklaştırdıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı, Marmaray ile bu sistemi deniz altından birbirine bağlayarak entegre hale getirdiklerini hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Burada bizim bir aşkımız, sevdamız vardı. Biz diyorduk ki, Fatih Sultan Mehmet gemileri karada yürüttü. Biz de denizin altından yapar mıyız dedik, kimsenin başaramadığını başardık. Yetmez dedik. Avrasya Tüneli’nin adımını attık. Çift katlı lastikli sistem önümüzdeki yıl açılacak. 3 katlı tünelin temeli de inşallah çok yakında atılacak. Bu bir ufuk meselesidir, aşk meselesidir. Aşkınız varsa dağları delersiniz, ama aşkıız yoksa bunların hiçbirini yapamazsınız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü de yapmaya devam ediyoruz. Bunlardan bile rahatsız oldu. Kim? Muhalefet. Bu memlekette bir dikili taşınız olsun. Bir dikili taş koyamazlar. Çünkü bunlar bu ülkede yapmaya değil, yıkmaya geldiler.”
Halen İstanbul’da 144 kilometre raylı sistem bulunduğunu, bunun 2019’da 430 kilometreye ulaşacağını belirten Erdoğan, “İnşallah bu sistem yeni projelerle sürekli genişledikçe, ulaşım İstanbullular için bir eziyet değil, keyif haline gelir. Her zaman ifade ettiğim gibi, İstanbul türkiye’dir. Aynı zamanda Avrupa’dır, Asya’dır” dedi.
İstanbul’u sadece rant ve çıkar kapısı olarak görenlerin akıbetinin belli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, “İstanbul bizim canımız. İstanbul başka. İstanbul’a bu gözle bakmayan onu sadece kirletir, sadece sömürür. Nitekim eskiden bu şehri uzun süre kirlettiler. Çöp yığınıyla, hava kirliliğiyle kirlettiler” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Erdoğan şöyle devam etti:
“Şimdi de Cumhurbaşkanı olarak, ayrı kararlılıkla bu yola devam ediyoruz. Kalbimizdeki İstanbul aşkı her geçen yıl daha çok artıyor. Bu can bu tende olduğu müddetçe, benim İstanbul aşkım bitmez, İstanbul aşkım küllenmez. Attığımız her adımda, İstanbul’u 2023 hedeflerine ulaştırma yolunda en büyük desteği milletten alıyoruz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim kılsın. Türkiye yeni bir yol ayrımına gelmiş bulunuyor. Geçmiş 12 yılda tek parti iktidarında sağlanan güven ve istikrar ortamı Türkiye’yi buraya getirdi. Ama artık ülkemizin geldiği yerde, yeni araçlara, yeni imkanlara, yani yeni bir yönetim sistemine ihtiyaç var. Geçmişte bu milletin 70 yılının 40 yılını çalanlar, şimdi aynı sistemin devam etmesini istiyorlar. Seçimlerde biz koalisyon kurmaya hazırız diyorlar. Daha baştan neticeyi görüyorlar. Biz koalisyon dönemlerinin hep Türkiye’ye kaybettirdiğini söyledik. Yani koalisyon istiyoruz demek, istikrar ve güven istemiyoruz demektir. Halbuki tek parti hükümetleri yetmiyor. Yeni Türkiye’yi inşa etmek için yeni anayasa ve başkanlık sistemine ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. Türkiye’nin ihtiyacı koalisyon değil, işte budur. Bizim millet koalisyonun ne demek olduğunu bilir. Koalisyon kriz demektir, fakirlik demektir ve iflas demektir. Bir avuç zenginin, kerameti kendinden menkul bürokratın milletin sırtına kene gibi yapışması demektir. Evet, koalisyon demek, eski Türkiye demektir. Biz yeni Türkiye’ye bakıyoruz.”

“400 MİLLETVEKİLİYLE BAŞKANLIK SİSTEMİ ÖNERİYORUM”

“Ülkemizi koalisyonla yönetmeye onlar ne kadar hevesliyse, inanıyorum ki milletimiz de o kadar endişelidir. Onun için, bir olacağız, diri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. 400 milletvekiliyle yeni Türkiye… Ben A partisi demiyorum, B partisi demiyorum, 400 milletvekiliyle başkanlık sistemi öneriyorum.”

“KÜRT VATANDAŞLARIMA SESLERNİYORUM…”
Teröre destek verdiği için Fransa’da internet sitelerinin kapatılmasını bazı çevrelerin görmek istemediğini belirten Erdoğan, “Öyle yağma yok. Bunun adı ikiyüzlülüktür. Bu milletin huzuru ve güveni için ne yapılıyorsa, o yapılacak. Bundan rahatsız olan, terörden, kaostan medet umuyor demektir. Biz Cumhurbaşkanıyla, hükümetiyle, bakanlarıyla daha istikrar kazandırmak niyetindeyiz. İstikrar ülkesi Türkiye… Cumhurbaşkanı olarak benim safım daima milletin yanıdır. Millet neredeyse, ben oradayım. Ama milletin arasına nifak tohumu sokmak isteyenlere asla müsamaha göstermem. Onlara da karşıyım. İşte bu ülkede 6,7, 8 Ekim olaylarını yaşadık, değil mi? 40 vatandaşımız öldü. Benim Kürt vatandaşlarımı istismar edenler, 40 vatandaşımızın ölümüne sebep olanlar, hangi yüzle demokrasi, özgürlük diyorlar? Kürt vatandaşlarıma seslinyorum: Sizi istismar edenlere yüz vermeyin” diye konuştu.
Erdoğan, konuşmasının ardından, Levent-Hisarüstü Metro Hattı’nın Etiler durağının açılışını yaptı.

ERDOĞAN VATMANLIK YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Levent-Hisarüstü Metro Hattı’nın Etiler durağındaki açılış töreninden sonra metroya binerek vatmanlık yaptı. Erdoğan, açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve diğer yetkililerle birlikte metro istasyonuna inerek metroya bindi. Cumhurbaşkanı, bir süre vatmanlık yaptı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

8+8 = ?