logo


29 Mart 2016

Erdoğan gitmeden 2 uyarı geldi!

Erdoğan gitmeden 2 uyarı geldi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye yola çıktığı saatlerde, Washington yönetiminden Türkiye’ye basın özgürlüğü ve adil yargılama konusunda iki ayrı uyarı geldi.

Erdoğan’dan önce Washington’a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, burada Amerikalı mevkidaşı John Kerry ile, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile ayrı ayrı görüştü. Her iki görüşme sonrasında da ABD tarafından yapılan açıklamalarda, Türkiye’deki demokratik uygulamalara vurgu yapılması dikkat çekti.

Çavuşoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesinden sonra ABD tarafından yapılan açıklamada,, Kerry’nin, basın özgürlüğü ve adil yargılama süreci de dahil olmak üzere Türkiye’de güçlü demokratik kurumların muhafazasına verdikleri önemin altını çizdiği bildirildi.

RİCE: ANAYASANIZDAKİ EVRENSEL DEĞERLERİ KORUYUN

Çavuşoğlu’nun Başkan Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice ise görüşmesinden sonra yapılan açıklamada da, Rice’ın, “Türk hükümetini Türkiye’nin anayasasında yüceltilen evrensel demokratik değerleri muhafaza etmeye çağırdığı” belirtildi.

IŞİD, PKK TERÖRÜ, SURİYE VE LİBYA GÖRÜŞÜLDÜ

Görüşmelerde her iki Amerikalı yetkilinin de PKK ve IŞİD’in son dönemde Türkiye’de gerçekleştirdikleri terörist saldırıları kınadıkları da bildirildi. Görüşmelerde Suriye’deki çatışmasızlık ortamının sürmesi, ülkenin siyasi geçiş sürecinin ele alındığı belirtildi. Libya konusunda ise, her iki ülkenin de geçiş hükümetine desteği ifade edildi.

Etiketler:
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

1+9 = ?