logo


Ensar’uş Şeria Trablus ve Bingazi’de mevzilendi

Ensar’uş Şeria örgütüne bağlı milis güçlerin Trablus ve Bingazi kentlerinde mevzilendiği bildirildi.

Libya’da faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı Ensar’uş Şeria’nın basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, ‘Bingazi ve Trablus’a yüzlerce mensubunu gönderdiği’ iddia edildi. Açıklamada ‘Her zaman ABD ve onun Arap müttefiklerine karşı savaşacağız’ ifadeleri kullanıldı.

Yerel kaynaklar ise, Ensar’uş Şeria milislerinin Libya’nın en büyük iki şehrin merkezlerindeki bazı noktalara mevzilendiğini, örgütün, Hafter yanlılarının büyük şehirleri ele geçirmemeleri için önlem aldığını aktardı.

Ensar’uş Şeria, ABD’nin Bingazi’deki konsolosluğuna düzenlenen ve ABD Büyükelçisi Christopher Stevens ile üç diplomatın ölümüne yol açan saldırılardan sorumlu tutuluyor. Ancak örgüt lideri Muhammed el-Zehevi, bu yöndeki suçlamaları reddetmişti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından terör listesine alınan Ensar’uş Şeria, darbe karşıtı tarafta yer alıyor. Örgüte bağlı milis güçler ülkenin doğusundaki liman şehri Derne’yi yönetiyor. Otorite boşluğunu dolduran örgüt şehri kontrol altında tutuyor.

Libya’nın başkenti Trablus ve en büyük ikinci şehri Bingazi’de çatışmalar aralıklarla devam ederken, Hafter’in destekçilerinden eski Milletvekili Cuma es-Saih de, Ensar’uş Şeria’nın merkezi kabul edilen Derne’ye saldırı düzenleyeceklerini ifade etmişti. Emekli Tümgeneral Halife Hafter, ‘Onur Savaşı’ adı altında ‘İslamcılara karşı operasyon başlattığını’ açıklamıştı. Libya Geçiş Hükümeti makamları ise Haftar’ın darbe girişimi içerisinde olduğunu belirtmişti.

Muhabir: Bülent Erdeğer

Etiketler: » » » » »

Share