logo

13 Eylül 2016

En son girişimi stent üretimiydi

en-son-girisimi-stent-uretimiydi

Ishak Alaton somon ve ceviz üretiminden sağlığa kadar pek çok alanda yatırım yaptı. Alaton girişimleri kadar sözünü sakınmamasıyla da tanınıyordu.

Pazar gecesi vefat eden Alarko Holdirıg’in kurucusu işadamı İshak Alaton’un son girişimi stent, balon ve kateter üreten Alvimedica olmuştu. Bu aile şirketi için 2007 yılında Çatalca’da fabrika kuran Alaton, Çatalca’da biyomedikal teknopark kurmayı hedefliyordu.

Sağlık alanındaki girişimlerini 2013 yılında İtalyan CID’i satın alarak genişleten Alaton’un kurduğu Alvimedica, ürettiği girişimsel sağlık teknolojilerini 70’ten fazla ülkeye pazarlıyor.
89 yaşındaki Alaton pazar günü kalp yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı Beylikdüzü’nde özel bir hastanede yaşamını yitirmişti. 1927’de İstanbul’da doğan İshak Alaton maddi sıkıntılar nedeniyle 8. sınıftan İki kitabı bulunuyor ishak Alaton’un hayatını ve girişimlerini anlattığı Lüzumlu Adam ve Lüzumsuz Adam adlı 2 kitabı bulunuyor.

sonra okulu bırakarak iş hayatına atılmış, İsveç’e giderek bir lokomotif fabrikasında kaynakçılık yapmıştı. 1954 yılında Türkiye’ye dönen Alaton, 2001 yılında İstanbul’da bir cinayete kurban giden Üzeyir Garih ile birlikte Karaköy’de Alarko Holding’in temelini oluşturan, apartman kaloriferi tesisatçılığı şirketi Alarko Kolektif Şirketi’ni kurdu.
İshak Alaton 2015 yılının mayıs ayında Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini İzzet Garih’e devretmiş, “Alarko Holding Onursal Başkanı” unvanını almıştı. 6 binin üzerinde çalışanı olan Alarko Holding, enerjinin yanı sıra altyapı ve turizm sektörlerinde de faaliyet gösteriyor.

ALATON’UN CENAZE TÖRENİ BUGÜN

Alaton’un naaşı, bugün saat 13.00’te Şişhane Neve Şalom Sinagogu’nda yapılacak törenin ardından toprağa verilecek. İş dünyası Alaton’un vefatı nedeniyle taziye mesajı yayınladı.Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes demokratik değerlerin yılmaz savunucusu bir TÜSİAD üyesini kaybettiklerini belirterek “Kendisini her zaman dirayetli demokrat tutumu ile hatırlayacağız” dedi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?