logo


En çok genç girişimci ülkemizden çıkıyor!

girişimciküçükTESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “En girişimci gençler ülkemizden çıkıyor. Avrupa’da genç girişimci oranı yüzde 30 iken ülkemizde bu oran yüzde 70’ler seviyesinde” dedi.

Türkiye’nin genç nüfusu ile yüksek girişimcilik potansiyeline sahip ülkelerin başında geldiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2012 Küresel Girişimcilik Raporu’na göre ülkemizde her 100 yetişkinden 12’si erken dönem girişimcilik faaliyetlerinde bulunuyor. Genç girişimcilerimiz için bu oran yüzde 70’lere çıkıyor. Şöyle ki 2012 yılında 188 bin 435 ve 2013 yılının ilk 8 ayında 130 bin 208 iş yeri olmak üzere toplam 318 bin 643 yeni girişimci iş yeri açıldı. TESK olarak biz de üzerimize düşeni yapıyor, değer yaratacak girişimleri ve girişimcileri eğitiyor ve destekliyoruz. Bu doğrultuda Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu olarak daha önce yaptığımız Avrupa Birliği Kadın Girişimciliği projemiz başarılı bir şekilde tamamlandı. Avrupa’nın en girişimci nüfusuna sahip olan ülkemizde şu an itibariyle kadın üye sayımız 200 bine ulaştı. Genç girişimcilerimize ve kadınlarımıza yönelik eğitimlerimiz bundan sonra da devam edecek” dedi.

Ülkemizde istikrar sürdükçe daha fazla kişi, yapmayı düşündüğü iş ve yaptığı işi büyütmek için yer aradığını anlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Girişimci gençlerimiz işlerini büyütmek ve geliştirmek için sürekli projeler geliştirerek finans aramakta, iş kadrosu oluşturmakta veya iş planları üzerinde çalışmalar yapmaktalar. Bu çalışma ve girişimlerini her geçen gün artıran gençlerimiz dünyada en girişimci gençler olma ünvanına sahipler. Yani en girişimci gençler ülkemizden çıkıyor. Avrupa’da genç girişimci oranı yüzde 30 iken ülkemizde bu oran yüzde 70’ler seviyesinde. Amerika’daki girişimcilerimizin başarıları Amerikan gençliği tarafından örnek alınıyor” ifadesini kullandı.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+9 = ?