logo


Emeklinin maaş farkı kapanacak

Yıllardır çalışıp emeklilik hayali kuranlar ilk maaşlarını aldıklarında karşılaştıkları tablo karşısında adeta isyan ediyor

350 LİRA FARK VAR

Çalışırken aldıkları maaşları yarı yarıya hatta daha fazla azalan emeklinin hayat standardı da bir o kadar geriye gidiyor. Emekliler adil olmayan uygulamalardan da dertli. Aynı şartlarda ve prim süresinde 2000’den önce emekli olanla 2000 sonrası emekli olanların maaşları arasında 350-500 lira fark bulunuyor.

TABLO MORAL BOZUYOR

En yüksek maaşı memur emeklisi alıyor. En düşük memur emeklisi maaşı şu anda 1658 lira. İkinci sırada SSK emeklisi geliyor. 2000’den önce emekli olan SSK’lının en düşük aylığı (taban aylık) bugün 1402 lira. 2000-2008 arasında emekli olanın taban aylığı 1100, 2008’den sonra emekli olanın taban aylığı ise 836 lira. Tarım Bağkuru’ndan emekli olana ise 950 lira ödeme yapılıyor. Aynı hizmet yılı ve primle emekli olanların maaşları arasındanki bu fark üzüyor.

SIRASIYLA HAYATA GEÇECEK

Düşük ve yüksek maaşlar arasındaki farkın azaltılmasına, emekli aylıkları arasında dengenin sağlanmasına yönelik formüller görüşülecek. Kurul ayrıca; asgari ücrette iyileştirme, kıdem tazminatı mağduriyetlerinin çözülmesi, işsizliğin azaltılması, teşvikte destek şartlarının kolaylaşması yönündeki talepleri de ele alacak.

DENGE SAĞLANACAK

Emeklilerin yüzünü güldürecek pek çok düzenlemeye imza atan hükümet, yeni müjdeler için de kolları sıvadı. Gündemde emekliyi üzen maaş farklarını azaltmaya yönelik intibak düzenlemesi var. Ev ve işyerlerini gezerek vatandaşların nabzını tutan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli maaşları arasındaki dengesizliklerin giderilmesi yönünde gelen talepleri Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na taşıyacak. Kurul, emekli maaşları arasındaki dengenin sağlanması için yapılabilecekleri masaya yatıracak.(Posta)

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+6 = ?