logo


Emeklilere Temmuz’da çifte artış gelebilir!

Emeklilere Temmuz'da çifte artış gelebilir!

Ocak ayında yüzde 6 zam ve yüzde 0,9 enflasyon farkı alan memur emeklileri, Temmuz ayını bekliyor. Emeklilere yaz ortasında yüzde 5 toplu sözleşme artışıyla birlikte enflasyon farkı da ödenebilir. İşte konuyla ilgili detaylı bilgiler…

Ocak ayında yüzde 6 zam ve yüzde 0,9 enflasyon farkı alan memur emeklileri, Temmuz ayını bekliyor. Emeklilere yaz ortasında yüzde 5 toplu sözleşme artışıyla birlikte enflasyon farkı da ödenebilir. Enflasyonun yüzde 6’dan fazla çıkması halinde ek ödeme gerçekleşecek.

Memur emeklilerine enflasyon farkı ödenip ödenmeyeceği Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 4 Temmuz tarihinde açıklayacağı verilere göre şekillenecek. 2016’nın ilk altı ayında enflasyon yüzde 6’yı geçerse aradaki fark maaşlarda kendini gösterecek.

Türkiye’de en düşük memur emeklisi maaşı 1.620 TL. Temmuz ayındaki yüzde 5 artışla rakam 1.701 lira olacak. Memur-Sen verilerine göre memur emeklileri son bir yıldaki üç zamla en az 186 lira daha fazla alacak.

Bağ-Kur’lu olarak çalışan emekliler, yıl içinde kaldırılan yüzde 10’luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisiyle ekstra gelir elde etti. Kesintinin maaşlara yansıması yüzde 11.1 oldu.

Türkiye’de 2 milyona yakın memur emeklisi bulunuyor. Toplu sözleşmeyle memurlar için belirlenen zam oranları memur emeklilerini de kapsıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan toplu sözleşmeyle memurlar Ocak ayında yüzde 6 zam aldı.

Etiketler: » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+2 = ?