logo


Emekliler bankalardaki kredi açığını buldu

emekliBir bankadan kredi alan emekli, sistemdeki açık sayesinde ertesi gün bir başka bankadan kredi alabiliyor. Emeklilere maaş dışında bir teminat gerekmediği için bankalar haciz de yapamıyor.

Emekliler, emeklilik maaşları teminat olarak kabul edildiği için bankalardan çok kolay bir biçimde ihtiyaç kredisi alıyorlar. Bankalar, emeklilerden kredi taleplerine karşı ek bir teminat istemiyor. Ek teminat istenmediği için emekli banka müşterileri haciz işlemleriyle karşılaşmıyor.

Bankalar geri ödenmeyen ihtiyaç kredilerinde yasa gereği emeklilerin maaşlarının ancak belli bir kısmını bloke edebiliyor.

Milliyet’ten Kadife Şahin’in haberine göre, yasa yaşam hakkını gözeterek kişilerin emeklilik maaşlarının küçük bir bölümüne haciz hakkı veriyor.

ALINAN KREDİ SİSTEME GEÇ DÜŞÜYOR

Kredi başvurusuna gelen emeklilerin kredi taleplerini Kredi Kayıt Bürosu’ndan (KKB) sorgulayan bankalar, sistemin bir ay sonra bilgi yenilemesi nedeniyle müşterinin kaç bankadan bireysel kredi kullandığını anında göremiyor.

Sistemin bu açığından yararlanan bazı emeklilerin bir ay içinde birden fazla bankadan ihtiyaç kredisi kullandığını anlatan bir bankacı, son dönemlerde bazı bankaların yaşadığı dikkat çeken sorunlardan birinin emeklilerin aldığı kredilerde yaşanan geri ödeme problemleri olduğunu söyledi.

Bankacı, “Kredi Kayıt Bürosu’ndaki müşteri bilgileri günlük olarak yenilenmiyor. Dolayısıyla yaptığımız müşteri sorgulamalarında bir emeklinin kaç bankadan ihtiyaç kredisi kullandığını ancak bir ay sonra görebiliyoruz. Bazı emekliler sistemin bu açığından yararlanarak bir ay içinde üç dört bankadan 10 biner liralık ihtiyaç kredisi kullanıyorlar. Böylece emekli ev alacak paraya kadar çıkabiliyor. Sektörde bazı şubelerin verdiği 75 kredinin 45’inde sorun yaşandığı görülüyor. Bunlar bankaların emekli müşterileri” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

5+7 = ?