logo


21 Haziran 2016

Emekli profesörden deprem uyarısı

Emekli profesörden deprem uyarısı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, İstanbul Kandilli Rasathanesi’nin Marmara Bölgesi Adalar fayında 7 şiddetinde deprem beklenildiği yönündeki açıklamalarının ardından birtakım endişelerinin olduğunu söyledi.

Perinçek, “Benim endişem Marmara’dan ziyade Çanakkale ve civarında kuzeyde Şarköy ya da hemen güneyinde Ezine, Çan, Yenice ve Bandırma dolaylarından endişeleniyorum” dedi. Marmara ve Ege bölgelerinde sürekli deprem olması nedeniyle enerjinin birikmediğini belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, Marmara ve Ege bölgesinin iç kısımlarındaki faylarda kırılma olmadığını, dolayısıyla enerji boşalması yaşanmadığı gerekçesiyle endişelerinin olduğunu söyledi.

“BİRTAKIM ENDİŞELERİM VAR”

Perinçek, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Benim endişem Çan, Bandırma ve Ezine arasında. Marmara ve Ege’de çok fazla depremler oldu. Dolayısıyla bu bölgede kalan faylarda enerji birikmesi oldu, birden bire patlayabilir diye düşünüyorum. Şuan için bu şahsi görüş tabi ki benim endişem Marmara’dan ziyade Çanakkale ve civarında Kuzey’de Şarköy, ya da hemen Güneyi’nde Ezine, Çan, Yenice ve Bandırma dolaylarında birtakım endişelerim var. Depremlerin şiddetiyle ilgili bilgi vermek mümkün değil ama şöyle söylemek gerekirse Gökçeada depreminden iki hafta önce benzer bir yorum yapmıştım. Niye yaptım bunu? Bir takım bilgilere dayanıyordu. Marmara Denizi’nde son 30 gün içerisinde 3 şiddetinden büyük 3 tane deprem oldu. Gökçeada-Saros civarında da 3 şiddetinden büyük 3 tane deprem oldu. Dolayısıyla ben o zaman endişelendim. Şimdi benzer durumu tekrar yaşıyorum ama depremin şiddet ve zamanını vermek mümkün değil. Yani henüz o imkanlarımız yok. Şu an sadece yorum yapabiliyorum bu şekilde.”

Etiketler: » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

6+10 = ?