logo

Emekli olmak isteyenlere iyi haber

paraSGK’ya olan borcunu ödemediği için sigortalılık süresi durdurulan, bu sebeple de emekli olamayan binlerce Bağ-Kur’luya emeklilik imkânı getirildi.

2008 yılında gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformu sonrasında, SGK’ya kayıtlı olmalarına karşın 30/4/2008 tarihi itibarıyla beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunan Bağ-Kurluların, prim borçlarını 3/8/2009 tarihine kadar ödememeleri halinde, bu sürelerin sigortalılık süresinden sayılmayacağı öngörülmüştü.

Bu düzenleme sonucunda birkaç yıl içerisinde birçok Bağ-Kurlu silinen sigortalılık süreleri nedeniyle emekli olamadıklarını anlamıştı ve 2011 yılında çıkartılan 6111 sayılı Kanun ile söz konusu primlerin peşin olarak ödenmesi şartıyla emekli olma imkânı sağlanmıştı.

Aynen 2011 yılındaki düzenlemeye benzer bir fırsat, yaklaşık bir ay önce yayınlanan Torba Yasa ile de getirildi. Böylece prim borcu olduğu için sigortalılık süresi durdurulan Bağ-Kurluların 31 Aralık 2014’e kadar SGK’ya başvuruda bulunmaları ve durdurulmuş sürelere ilişkin hesaplanan tutarları en geç 2 Şubat 2015’e kadar ödemeleri halinde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilecek.

Dolayısıyla primleri eksik olduğu için emekli olamayan bu Bağ-Kurlular borçlarını peşin ödeyerek hemen emekli olabilecekler.

Peki borçlarını tek seferde ödeme imkanı olmayanlar ne yapacak? Nitekim çoğu esnafımızın maddi durumu bu borçları peşinen ödemeye uygun değil.

Bu durumda bankadan kredi çekip SGK’ya yatırarak emekli olmak mümkün.2011 yılındaki benzer uygulamadan faydalananların sayısı yaklaşık 67.000 civarında olmuştu. Bunların yaklaşık 61.500’ü ise bankadan kredi çekerek borçlarını kapatabilmişti.

Ancak getirilen yeni fırsatta öncekine göre bir eksiklik mevcut. 2011 yılındaki uygulamada SGK, Ziraat Bankası ve Halkbank ile protokol imzalamış, bu amaçla çekilecek krediler için uygun faiz imkânları sağlanmıştı. Şu an böyle bir protokol ve ortam yok. Dolayısıyla esnaf yüksek faizli kredi yükünün altına girmeye de çekiniyor.

Radikal’in haberine göre; Bankalar, emekliliği gelip de prim yapılandırması yapacaklar için emekli maaşına bağlı düşük faizli kredi vermeli ve SGK ile protokol imzalamalılar ki binlerce esnaf bu fırsatı kaçırmasın ve emekli olabilsin.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?