logo


Emekli dört gözle bu haberi bekliyor!

maaşparaEmekliler dört gözle promosyon bekliyor. Bankalarla pazarlıklar ise sürüyor. 122 milyar liralık maaşlar bankalara yıllardır kazandırıyor. Emekli ise hakkını istiyor.

Emeklilere maaş aldıkları bankalar tarafından ödenecek promosyonla ilgili çalışmalar sürüyor. Bayram öncesi bir müjde bekleyen emeklilerin paralarını da yılbaşında alacakları belirtiliyor. Tabi paranın alınacağı tarih kadar miktarı da önem kazanıyor. Emeklilerin beklentisi her anlaşma dönemi için bir maaş. Bunun yanında kamu çalışanlarına uygulanan yüzde 60 kuralı da geçerli olabilir. Buna göre de her anlaşma dönemi için maaşın yüzde 60’ı kadar promosyon ödenecek. Bu da ortalama bin 500 lira maaş alan bir emekli için 900 lirayı buluyor.

YAN ÇİZİYORLAR
Yapılan ilk görüşmeler sonunda bankaların çok daha az promosyon verme istekleri olduğu öğrenildi. Küçük miktarlarda promosyon vererek, konuyu kapatmak isteyen bankalara karşı emeklilerin eli ise güçlü. Burada Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerinin pazarlığı iyi götürmesi önem kazanıyor. Emekliler bankalara ciddi para kazandırıyorlar. Yetkililer bunu rakamlarla ortaya koyarlarsa, promosyon miktarı da yükselir. Yıllık 122 milyar liralık bir ödeme yaklaşık 22 banka arasında paylaştırılıyor. Burada kamu bankaları öne çıksa da özel bankaların da bu pastada gözü var. Bankalar promosyon olmadan bile çeşitli kampanyalarla emeklilerin maaşını ödemek için yarışıyor. Bu rekabet de pazarlıkta kullanılabilir.

AHMET AMCANIN ALACAĞI VAR
– Emekliler maaşları ile ve kullandıkları ürünlerle bankaya para kazandırıyor. İşte bir örnek…
– Emekli Ahmet amcanın maaşı bin 500 lira.
– Her ayın 19’unda bu para bankaya yatırılıyor.
– Ahmet amca parasını 20’sinde çekebiliyor.
– Ahmet amca ilk gün paranın 500 lirasını çekiyor. Kalanı da peyder pey kullanıyor. 10 liranın altındaki küsuratlar ise hep hesapta kalıyor.
– Kendi bankasının ATM’sini bulamadığında, başka ATM’lerden çekim yapıp % 40 komisyon ödüyor
– Hesap işletim ücreti kesiliyor.
– Banka Ahmet amcaya verdiği kredi kartından faiz, komisyon ve kart parası tahsil ediyor.
– Ahmet amca maaşına karşı kullandığı tüketici kredisine de yüklü miktarda faiz ödemişti.
– Otomatik ödeme talimatları ile faturalarını banka kanalıyla ödeyen Ahmet amcadan ücret de kesiliyor.
– Banka böylece para kazanıyor…

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+5 = ?