logo

13 Mart 2017

Embriyolar İzleniyor

Tüp bebek, vücud dışında döllenme demektir. Bu yöntem anneden yumurtaların toplanması ve babadan spermin alınmasının ardından; laboratuvar ortamında yumurta ve spermin birleştirilmesi ile devam eder. Döllenen yumurtalar gelişinceye kadar embriyolog tarafından takip edilir ve vücud ısısını taklit eden ortamda saklanır. Embriyolog aralıklarla embriyoların takibini yaparak hangisinin geliştiğini not alır. İşte bu noktada embriyologların iş yükünü hafifletecek bir gelişme yaşanmıştır.
Embriyoskop denilen cihaz ile embriyolar dışarı hiç çıkarılmadan ayarlanan sürelerde fotoğrafları çekilerek bilgisayar üzerinden gelişimlerinin takip edilebildiği bir sistemdir. Bu cihazın tüp bebek sektöründe başarı oranlarını kesin bir şekilde etkilediği kanıtlanmasa da, embriyoların sürekli ortam değişmesini engellediği için ve bu sebeple aynı ph değerinde ve ısıda kaldıkları için daha başarılı bir şekilde geliştikleri söylenmektedir.

Bir diğer artısı ise gelişimi en sağlıklı olan embriyonun seçimini kolaylaştırmasıdır. Bunu şöyle açıklamak gerekirse; kimi embriyo döllenmeden bir kaç saat sonra bölünmeye başlar, kimisi daha erken kimisi daha geç. Buna bağlı olarak gelirken kimisi daha çabuk gelişir, kimisi daha geç. Hatta kimi gelişimini bir süre yavaşlatıp sonra tekrardan hızlandırabilir bile. İşte bu durumlar göz önüne alındığında embriyoskop ile tüm embriyoların gelişme süreci daha sağlıklı incelenmektedir. Tabii ki işinin ehli, uzun yıllardır tüp bebek sektöründe çalışan bir embriyolog bu gelişmeyi kendi de takip edip not alarak, anne adayına en sağlıklı embriyonun verilmesini sağlayacaktır. Ancak iş yükü fazla olan, aylık tüp bebek vaka sayısı yüksek olan merkezlerde bu cihaz ile takip yapılması embriyolog üzerindeki yoğunluğu azaltacaktır. http://www.kibrismagusatupbebek.com/

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?