logo


Edebiyat dünyası yasta

edebiyat dünyası yastaNobel Edebiyat Ödüllü Alman yazar Günter Grass (87) hayata gözlerini yumdu. Grass, Cumhuriyet’te Yaşar Kemal için bir yazı kaleme almıştı. İkinci kötü haber Uruguay’dan geldi. Yazar Eduardo Galeano (74) yaşamını yitirdi.

Alman Haber Ajansı (DPA), 87 yaşındaki Günter Grass’ın yaşadığı Lübeck kentinde bir hastanede yaşamını yitirdiğini bildirdi. Danzig’de (bugünkü Gdansk, Polonya) 1927’de dünyaya gelen Grass, 1999 yılında “tarihin unutulmuş yüzünü betimleyen eğlenceli kara masallarıyla” Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. Grass, sadece yetenekli bir romancı değil, aynı zamanda oyun yazarı, şair, heykeltıraştı. Grass, büyümek istemeyen Oscar isimli çocuğun gözünden İkinci Dünya Savaşı yıllarını anlattığı “Teneke Trampet” (Die Blechtrommel) adlı romanıyla dünyada büyük ilgi uyandırmış, roman daha sonra sinemaya uyarlanmıştı. Grass, 2012’de İsrail’in bölgedeki politikalarını eleştirdiği şiiriyle de tartışmalara yol açmıştı.

Geçtiğimiz yıl sağlık sorunları nedeniyle bir daha roman yazmayacağını açıklayan Grass, “Şimdi 86 yaşındayım. Bir romanla daha başa çıkabileceğimi hiç sanmıyorum” demiş ve eklemişti: “Sağlığım, bir roman yazmak için gerekli olan beş-altı yıllık bir projeye başlamama izin vermez.”

28 Şubat günü aramızdan ayrılan Yaşar Kemal‘in yakın dostu olan Grass, en son gazetemiz Cumhuriyet’te Yaşar Kemal için bir yazı kaleme almıştı.

edebiyat1

Günter Grass kimdir?

Günter Grass 15 yaşında Reichsarbeitsdienst’e (RAD) kaydolmuş ve ardından Luftwaffenhelfer’e, Luftwaffe’ye yardım elemanı olarak katılmıştır. Kasım 1944’te 17 yaşında Waffen-SS’e kaydolmuştur (yaş haddinden dolayı Wehrmacht’a girememiştir). Kriegsmarine’de denizaltı hizmeti için gönüllü oldu. Ancak Donanma tarafından kabul edilmedi ve onun yerine Şubat 1945’te 10. SS Panzer Tümeni “Frundsberg”‘e verilmiş ve 20 Nisan’da yaralanıncaya kadar tank topçusu olarak savaşmıştır. Marienbad’de yakalandı ve bir Amerikan esirleri savaş kampına gönderildi. Danzig’de Sovyet Ordusu tarafından esir edildi ve ardından batı Almanya’ya sığındı.

Teneke Trampet’te cüce kahraman Oskar Matzerath’ın gözüyle II. Dünya Savaşı yıllarını anlattı. Ardından Joachim Mahlke ve onun elmacık kemiğini ölümsüzleştirdiği Kedi ve Fare’yi yazmıştır. Köpek Yılları, Lokal Anestezi, Pisi Balığı, Dişi Fare, Kafadan Doğumlar, Uzak Tarla, Yüzyılım ve Kanser Yolunda diğer yapıtlarıdır. Kafadan Doğumlar ‘da Almanların soylarını devam ettirme endişesini yine kendine has tarzıyla ele alan Grass, Uzak Tarla’da Berlin Duvarı’nın yapılması ve yıkılması arasında geçen süreci yansıttı.

Oyun yazarlığını da sanat yaşamına sığdırmış olan Grass, 1999 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

8+1 = ?