logo


E-ticaret Sitesi

Elektronik ticaret, kısa ismi ile e-ticaret; günümüzde özellikle perakende alışverişler noktasında sektörün yaklaşık %30’unu kapsar. Dünyada, özellikle batı ülkelerinde bu rakam ülkeye göre değişmekle birlikte %60’ın üzerine de çıkar. Ülkemizde de elektronik ticaret günden güne yaygınlaşmakta ve bir e-ticaret sitesi sahibi olma durumu, artık bir seçenek olmaktan çıkıp zorunluluk arz etmektedir. Kaldı ki, bunun birçok faydasından da söz edebilmek mümkündür. Ürün ve hizmetlerini uzak noktalara ulaştırma noktasında geçmişte elinde neredeyse hiçbir enstrüman bulunmayan bir çok firma, artık dünyanın diğer ucuna kolaylıkla erişebilmektedir. Stok imkanları sınırlı olan satıcılar için ürün sergileme ihtiyacını karşılayan ve mağaza masraflarını ortadan kaldıran bu yöntem, batıda bir çok firmayı kısa zamanda dünyanın en önemli markaları haline getirmiştir.

İyi Bir E-ticaret Sitesinin 5 Faydası

1 – Maliyetleri Düşürür

Bir alışveriş sitesinin maliyetleri ile aynı sayıda ürünün satılacağı bir fiziksel mağazanın maliyetlerini kıyaslamak dahi mümkün değildir. Alışveriş sitesinin teknik maliyetlerinin dışında, kapasitesine göre müşteri destek, ürün giriş ve takip ve muhasebe gibi alanlar dışında ciddi bir personel maliyeti bulunmadığı gibi, bu firmaların çok büyük tesislere de ihtiyacı yoktur. Bu sayede çok uygun operasyonel maliyetlerle bu firmaların çalışabilmesi mümkündür.

2 – Stok Avantajı Sağlar

Kimi alışveriş siteleri hazır stok bulundurmayı tercih ediyor olsa da, dünyanın hemen her yerinde yerleşik uygulama ürünlerin katalog bilgilerinin verilmesi ve sipariş geldiğinde ürünlerin toptancı ya da ana bayiden temin edilmesi yönündedir. Bu sayede stoğa para bağlanması gerekmez ki, bu ciddi bir finansal maliyet olduğundan, kimi firmaları zorlayacak bir husustur. Tabi stok takibinin yapılması ve raporlama gibi avantajlarından da bu noktada bahsetmek gerekir.

3 – 24 Saat Açık Kalır

Fiziksel bir mağazanın günün her saati açık olabilmesi mümkün değildir. E-ticaret sitesi ise 7 gün 24 saat hizmet verebilir ve satış yapabilir. Bu süre zarfında sitenin başında birisi olması da gerekmez. İlgili personel, ertesi gün mesai başlangıcı itibariyle siparişi işleme alıp, gönderim sürecini başlatabilir.

4 – Dünyanın Öbür Ucuna Satış Yapılabilir

Elektronik ticarette belki de en büyük avantaj, satış yapılacak alanın bir sınırının olmamasıdır. Ülkenin diğer ucundaki bir üretici veya satıcı diğer ucundaki müşteriye, hatta dünyanın herhangi bir yerindeki müşterilere ürün ve hizmetlerini satabilir. Bu da oldukça geniş bir potansiyel müşteri alanını satıcılara sunar.

5 – Küçük Bütçelerle Elektronik Ticaret Yapılabilir

Bir E-ticaret sitesi açmak, ilk kurulum maliyetleri itibariyle, fiziksel bir mağaza açmaktan çok daha uygun bir maliyete sahiptir. Sitenizi satış hedeflerinize göre belirleyeceğiniz standartlarda oluşturabilir ve girişi için küçük yatırımlar yaparak hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Dünyada pek çok kişi, bu sayede herhangi bir işte kazabileceğinden çok daha büyük meblağları küçük yatırımlarla elde edebilmektedir. Ülkemizde gelişen bir alan olması sebebiyle bir fırsat alanı olarak da tanımlanır.

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

10+10 = ?