logo


Dünya Harikası Tac Mahal

Dünya harikalarından biri olan Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde bulunuyor. Bir aşk hikâyesinin simgesi o zaman bu harika eser görülmeye değer güzelliktedir. Eser aynı zamanda “Sonsuzluğun yüzünde bir gözyaşı damlası” olarak tanımlanmaktadır. Taşa kazınmış bir aşk hikâyesini anlatan bu eser dünyanın en güzel mimarilerinden biridir. Öylesine büyük bir aşka ev sahipliği yapan bu inanılmaz yapıyı gelin biraz daha yakından inceleyelim. Tac Mahal hikâyesi nedir? Tac Mahal’e nasıl gidilir?

Tac Mahal

1600’lü yıllarda Hindistan’ın yerinde Türk soyundan Babür İmparatorluğu vardır. O yıllarda Osmanlı padişahı IV. Murat ve Babür İmparatoru Şah Cihan idi. Tac Mahal’in adı ise Cihan’ın karısı olan Ercümend Mümtaz Mahal’den gelmektedir. Şah Cihan eşi Mümtaz’a büyük bir aşk ile bağlıdır ve 13 tane de çocukları vardır. Mümtaz Mahal her sefere kocası Şah Cihan ile birlikte gider ve onu hiç yalnız bırakmazmış. Cihan ve 14. Çocuğuna gebe olan eşi Mümtaz Mahal yine bir seferde beraberlerdir. Mümtaz Mahal 14. Çocuğunu dünyaya getirirken vefat eder ve Şah Cihan yıkılır. Bir yıl yas tutan Cihan Mahal’in anısına bir mezar inşa edilmesi ister ve aynı zamanda bir cami olmasını söyler. Böyle tüyler ürperten bir hikâyeye sahip Tac Mahal, dış cephesine işlenen taşların güneş ışığı vurduğunda etrafa saçılan ışıltısı sizi hikâyenin içine daha çok alacaktır. Bu, Dünya Harikası Tac Mahal bütün görenleri büyülediği gibi sizi de büyüleyecektir. Eğer Hindistan’ı ziyaret ediyorsanız mutlaka Tac Mahal’i görmelisiniz.

Tac Mahal’e Nasıl Gideriz?

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde bulunmaktadır. Agra ise Delhi’nin yaklaşık 250 kilometre kadar güneydoğusunda yer almaktadır. Delhi, Agra ve Jaipur’a uçak yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Eğer Delhi’den Agra’ya gidecekseniz otomobil yolculuğu ile 2,5 saat sürüyor. Tac Mahal için giriş ücreti 750 Rupi. İçeriye girerken biraz sıra beklemeniz gerekecek. Giriş yapmadan önce kadınlar ve erkekler tek tek aranıyor ve içeriyor neredeyse hiçbir şey sokamıyorsunuz. Turnikelerden de geçtikten sonra ve işte karşınızda muhteşem güzelliği ile Tac Mahal. Tac Mahal ziyaretinizden sonra Agra Kalesini görmeye gidebilirsiniz.

Kaynak: www.cesurgezgin.com

Etiketler: » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+6 = ?