logo


Uğur Dündar’dan Hapis İstemine Jet Yanıt!

Usta Gazeteci Uğur Dündar hakkında eski Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı. Hapsi istenen Dündar’dan jet yanıt var.

uğurdündar

Yazarımız Uğur Dündar hakkındaki hapis istemiyle ilgili şunları söyledi:

Ballı ihale mi dağıttım? İhaleden komisyon mu aldım? Hırsızlık mı yaptım? Kamu bankalarının kaynaklarını yandaşlara peşkeş mi çektim? Banka mı soydum? Kul hakkı, yetim hakkı mı yedim? Ne yaptım? Büyük yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında ”Milletin A’..sına koyacağız” diyenlerin hakim kararıyla kaydedilen konuşmasından alıntılar yaptım.
Kimseye hakaret etmem, etmedim. İftira atmam, atmadım. Değil 4 yıl, zindanda öleceğimi bilsem, evrensel meslek ilkelerine bağlı kalarak topluma gerçekleri anlatmaya devam edeceğim.
Yaşasın özgür ve bağımsız gazetecilik.

DÜNDAR’A HAPİS İSTEMİNE FEDERASYONDAN TEPKİ

Duayen gazeteci Dündar’ın hapsinin istenmesi’nin ardından Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atila Sertel’den de sert bir açıklama geldi. Muhalif basının susturulmak istendiğinin altını çizen Sertel şunları dedi:
“Uğur Dündar, yarım asrı bulan meslek yaşamıyla, onurlu, namuslu, dürüst kişiliğiyle bu ülkede 7’den 70’e herkesin gönlünü kazanmış başı dik alnı açık gazetecilerin başında gelir. Bunca yıl televizyon ekranlarında olmasına rağmen ardında duramayacağı haberi yapmayan, yayınlamayan ve yazmayan Uğur Dündar’ın, kamuoyuna yansımış tapelerden yola çıkarak sayın Bakan hakkındaki eleştirel yazısı nedeniyle 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla yargılanması basın özgürlüğü açısından bir utançtır. Gazetecilikte haberde tarafsızlık, yorumda özgürlük ilkesi esastır. Bu demektir ki, gazeteci mesleğini yapmasın, yazmasın, yorumda bulunmasın! Bu davayı iktidarın gerçeklerin üzerini örtme, muhalif sesleri susturma girişimlerinden biri olarak görüyor, meslek büyüğümüz Uğur Dündar’ın yanında olduğumuzu önemle vurguluyoruz.”

Etiketler: » » » »

Share