logo


Dudak Uçuklatan Mal Beyanı!

alitürkan2009’da parayı getirmeyen Ali Türkan’ın, bu yılki Varlık Barışı’nda da 20 milyarlık beyanda bulunduğu idda edildi.

Türk vatandaşlarının yurt dışındaki birikimini ekonomiye kazandırmayı amaçlayan Varlık Barışı’nın meçhul zenginleri netleşmeye başladı. Maliye ve bankacılık sektöründen edinilen bilgilere göre, meçhul zenginlerden biri Türkiye’nin yakından tanıdığı bir isim olan Ali Türkan. Varlık Barışı’nın 2009’daki uygulamasında 5.2 milyar lira getireceğini beyan eden ancak parayı getirmeyen Ali Türkan’ın bu yılki uygulamada da beyanda bulunduğu öğrenildi. Türkan’ın veya bir yakınının yaklaşık 20 milyar TL’lik beyanda bulunduğu ancak bugüne kadar vergisini yatırmadığı iddia ediliyor. Türkan’ın veya yakınının tahakkuk eden vergisini ödeyip ödemeyeceği ise Maliye’de merak konusu. 2009’daki uygulamada 5.2 milyar lira getireceğini beyan eden ancak parayı getirmeyen Ali Türkan’a, Maliye Bakanlığı 104.9 milyon lira vergi borcu çıkarmıştı.
6 milyar lira geldi
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları da Varlık Barışı’ndaki meçhul zenginleri doğruluyor. Toplamda iki isim yaklaşık 50 milyar liralık beyanda bulunmuştu. Ali Türkan dışında diğer meçhul zenginin ise işadamı grubu tarafından beyan edildiği tahmin ediliyor. Bakan Şimşek’in açıklamalarına göre, Varlık Barışı uygulaması kapsamında bugüne kadar Türkiye’ye getirilmek üzere beyan edilen toplam miktar 67 milyar 422 milyon lira. Bunun için tahakkuk eden vergi miktarı 1 milyar 348 milyon TL. Şu ana kadar Türkiye’ye getirilen miktar 6 milyar lirayı aştı. Kasım ayı başı itibariyle ödenen vergi tutarı ise 121.2 milyon lira. Maliye, beyanda bulunup ödemeyenleri takibe alınacak.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+1 = ?