logo


Dövizi AKSARAY korkusu yükseltiyor

Fitch, son dönemde doların ateşinin yükselmesine yol açan nedenler arasında Türkiye’deki siyasi riskin önemli rol oynadığına dikkat çekti.

döviz-3711

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, son dönemde doların ateşinin yükselmesine yol açan nedenler arasında Türkiye’deki siyasi riskin önemli rol oynadığına dikkat çekti. Fitch’e göre, yabancı yatırımcıları Türkiye konusunda endişelendiren en büyük siyasi risk ise ne koalisyon ne de hükümetin değişme ihtimali. Fitch, Türkiye’ye yatırım yapacak yabancıların en çok, seçimlerden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Başkanlık yolunu açacak düzeyde yüksek oy çıkma ihtimalinden endişe duyduklarını açıkladı.

Fitch, Türkiye’de Başkanlık sistemine geçilmesi halinde politikaların güvenilirliği konusunda risklerin artacağı, hukukun üstünlüğü ilkesinin zarar görebileceği, Merkez Bankası’nın daha fazla baskı altında kalabileceği uyarılarına dikkat çekti.

TL DEĞER KAYBEDİYOR ÇÜNKÜ…

Yabancı yatırımcıların nabzını yoklayan ve yatırım kararlarına etki eden faktörleri analiz eden kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten gelen bu kritik uyarıları Fitch’in Türkiye analisti Paul Rawkins açıkladı. Rawkins Financial Times’a verdiği röportajda, Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybının Türkiye’de artan siyasi risklere bağlı olduğunu söyledi. “Çok sayıda yatırımcı siyasi riskler konusunda endişeli” diyen Rawkins, endişe kaynağının 7 Haziran’daki genel seçimler değil, seçimlerin ardından oluşacak siyasi tabloyla ilgili olduğunu bildirdi.

BAŞKANLIK OLURSA RİSK ARTAR

Rawkins, Türkiye’ye yatırım yapacak uluslararası yatırımcılardan, “Siyasi sistem Başkanlık modeline mi dönüşecek? Politikalar daha öngörülemez mi olacak? Merkez Bankası daha fazla baskı altında kalır mı?” gibi sorular aldıklarını belirtirken, “Başkanlık sistemine geçiş olursa geliştirilen politikaların güvenilirliği konusunda riskler artabilir. Hukukun üstünlüğü ilkesinin zarar görmesi riskleri de fazlalaşır. Kurumlar üzerinde de daha fazla risk oluşur” uyarılarında bulundu. Rawkins, siyasi risk bir yanda tutulduğunda Türkiye’nin görünümünün Rusya ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerden daha iyi olduğuna dikkat çekti.

EKONOMİK KRİZ OLUR

Financial Times’e konuşan Capital Economics’ten Ekonomist William Jackson da, “Türkiye 2000’li yıllarda büyük bir başarı hikayesiydi. Bu başarının temel nedeni siyasetin yapısal reformlara yaptığı vurguydu. Eğer eski kötü yollara geri dönülürse bunun sonucu bir dizi ekonomik kriz olur” uyarısında bulundu.

Kaynak:Sözcü

Etiketler: » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+7 = ?