logo


Donetsk’de en az 40 kişi öldü, havaalanı kontrolü Kikonut’de

Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde milis güçlerin havaalanını ele geçirmesi ve ordunun savaş uçakları ve helikopterlerle müdahalesi üzerine çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Tren yolu istasyonu ve bir fabrikada çıkan olaylarla birlikte iki günde en az 40 kişi hayatını kaybetti ve biri kadın olmak üzere 42 kişi de yaralandı.

Ukrayna’da Pazar günü yapılan erken Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Petro Poroşenko zafer ilan ederken, ülkenin güney ve doğu bölgelerinde Rusya yanlısı milis güçler direnişlerini sürdürüyor.

Donetsk havaalanını ele geçiren milislere müdahale eden Ukrayna ordusu kontrolü yeniden ele geçirdi. 1 milyonun üzerinde nüfusu bulunan Donetsk ülkenin ikinci büyük havaalanına sahip. Milis güçlerden 30’unun cesedinin Donetsk kent hastane morguna getirildiği ifade edildi.

Donetsk Belediye Başkanı Oleksandr Lukyaçenko yaptığı açıklamada, “Ukrayna ordusu havaalanında kontrolü sağladı. 40 kişi öldü ve 42 kişi de yaralandı. Donetsk tren istasyonunda çıkan olaylarda da siviller öldü. Otobüs durağında bekleyen bir bayan ve doğalgaz istasyonunda çalışan bir işçi de yaşamını yitirenler arasında.” dedi.

Poroşenko ülkenin birliğini sağlamak için doğu ve güney bölgelerinde terörle mücadele operasyonun hızlandırılmasını talep ederken, Rusya’ya pozitif mesajların verilmesi dikkat çekti. Bugün ise Ukrayna geçici Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ABD ve AB olmadan Rusya ile doğrudan görüşmelere sıcak bakmadıklarını söyledi.

Etiketler: » » » » » » » » »

Share