logo

Domuz gribi hakkında bilmeniz gereken her şey

domuz-gribi-maske

“İnfluenza H1N1” yani domuz gribi… Son 50 yılın en büyük salgını olarak bilinen domuz gribi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘geniş çaplı salgın’ olarak tanımlanıyor. Domuzlarda görülen bir grip virüsünden adını alan bu hastalık, 2009 Mart’ından sonra Latin Amerika ve Amerika’nın ardından tüm dünyaya yayıldı ve son yıllarda gündemimize oturdu. Peki bu hastalık nasıl bulaşıyor? Belirtileri neler ve nasıl korunabiliriz? İşte domuz gribi hakkında bilmeniz gereken her şey…

DOMUZ GRİBİ NEDİR?
Sağlık Bakanlığı sitesi verilerine göre domuz gribi, (H1N1) tipi virüsten kaynaklanan, insanlarda hastalığa yol açan viral bir hastalıktır. Hastalık ilk kez Meksika ve ABD’de görülmüş ve daha sonra birçok ülkeye yayılmıştır. Bu virüse ‘domuz gribi’ denmesinin sebebi, domuzlar arasında görülen grip virüslerine çok benzemesi. Bu yeni virüs insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır.

Domuz gribinin de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülüyor. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmakta. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabiliyor.

DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELER?
Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benziyor. Bunlar; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermekte. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebiliyor.

grip-asisi

NE KADAR SÜRE BULAŞICI?
Kişiler, belirtilerin başlamasından bir gün öncesi ve 7 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdırlar.
DAHA ÇOK HANGİ YÜZEYLER BULAŞMA KAYNAĞIDIR?
Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

CANSIZ YÜZEYLERDE NE KADAR YAŞAR?
Kapı kolu, masa, bardak vb yüzeylerde virüs 2-8 saat canlı kalmaktadır. Bu yüzeylerin sık sık temizlenmesi ve ellerin sık sık yıkanması, bulaşma riskini de en aza indirecektir.

EV TEMİZLİĞİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?
Grip virüsünün yayılmasını önlemek için, yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar vb) günlük temizlikte kullanılan deterjanlarla temizlenmesi yeterlidir. Günlük kullandığımız temizlik maddeleri dışında klor, hidrojen peroksit, iyotlu antiseptikler ve alkol gibi bazı kimyasal maddeler de etkilidir.

Hastalara ait çarşaf, çamaşır, havlu ve kap kacağın ayrı olarak yıkanmasına gerek yoktur. Ancak, bu eşyalar yıkanmadan başkası tarafından kullanılmamalıdır. Bu çarşaflar mümkün olduğunca elle temas edilmeden taşınmalı ve yıkanmalıdır. Hastanın çarşafları, çamaşırları değiştirildikten sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır. Hastaya ait kap kacak ya bulaşık makinesinde ya da elde deterjan kullanılarak yıkanmalıdır.

ERİŞKİNLERDE ACİL MÜDAHALE GEREKTİREN BELİRTİLER NELERDİR?
-Zor nefes almak veya nefes darlığı
-Bilinç bulanıklığı
-Sık ve uzun süreli kusma

ÇOCUKLARDA ACİL MÜDAHALE GEREKTİREN BELİRTİLER NELERDİR?
-Hızlı veya zor nefes alma
-Vücutta solgunluk ya da morarma
-Beslenememe
-Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
-Huzursuzluk
-Ateşle beraber döküntü görülmesi

cocuk-ates-hasta

TANI NASIL KONUR?
Tanı PCR yöntemi ile konulmaktadır. Test bu konuda uzmanlaşmış laboratuvarlarda yapılmaktadır.

İLAÇLA TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?
Domuz gribinin tedavisi veya bu hastalıktan korunmak için doktor kontrolünde kullanılabilecek ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmamalıdır.

NASIL KORUNABİLİRİZ?
Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:
-Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.
-Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir.

el-yikama1

-Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.
-Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz.
-Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz.
-Bulunduğunuz mekanı sık sık havalandırınız.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?