logo

Dizel Motor’larda Partikül Filtresi (DPF) Nedir?

Dizel partekül filtre’si (DPF) nedir ve ne işe yarar. Dizel partekül filtresi dizel motorlarda yanma sonrası egzos’tan çıkan çevreye zararlı gazları ayrıştırarak filtre eder doğa’mızı daha temiz oksijen sağlamak için otomobil üreticilerinin yeni nesil dizel motor’larda standart gereği koyması zorunluluğu haline geldi. Sıfır km araçta alsanız bir süre sonra dizel partekül filtre’si tıkanma sonucunda aracın çekişten düşmesi ve gösterge grubunda servis uyarısı veriyor. Otomobil haberleri dediğimiz zaman belki de en fazla merak edilen konulardan biri de otomobillerin arızalarıdır.

Otomobil Sorunları nın en başında gelen dizel otomobil kullananların yakından bildiği partikül fitresi’nin tıkanmasıdır.

Peki dizel partikül filtresi neden tıkanır.?

1.servis’lerin yanlış uyumsuz motor yağı kullanmalarıdır

2.kalitesiz yakıt

3.otomobil’inizin hava filtresini zamanında değiştirmediğinizden kaynaklanan kirli hava ve bakım km’sini geçirmeniz.

  1. araç kullanıcısı aracını sıklıkla devirsiz kullanımından, arada düşük vites yüksek devir iyi gelir.

Dizel partekül filtre’si (DPF)’si tıkandığı zaman aracınız kendi kendine temizlemeye çalışır (rejenarasyon) yapıyor yani çok faydası olmayacaktır. Eğer filtre çok tıkanmış durumdaysa mutlaka servise gitmeniz gerekiyor filtrenin doluluk derecesine göre filtre’nin değişmesi veya diagnostik cihazı ile (rejenarasyon) yapılması gerekir. Ortalama Dizel partekük filtre değişim fiyatları 3000 ve aracın segmentine göre 18000’tl ye kadar çıkıyor. Eğer temizlenerek düzelecek bir durumdaysa yetkili bayii’ler genelede değiştirmeden yanadır, özel servisler’de ortalama 200’tl ve 500’tl ye kadar hemen hemen işlem çözülüyor. Kimi otomobil markalarında bu işlemi araç seyir halindeyken yapılması programlanmıştır, yine bir diagnostik cihazı komut’uyla uzman teknisyen yola çıkarak komutlara uyarak belli km belli devirde aracı kullanarak birikmiş kurumu temizler.

Sık sık olmasada müsait bulduğunuz trafik şartlarında trafiğe zarar vermeden trafik kurallarına uyarak aracınızı düşük vites’te yüksek devirde motorunuzu dinlendirerek kullanmanızı tavsiye ederiz, bu işlem esnasında Dizel partekül filtreniz kızaracak ve motor’unuzun hararet ısısı yükselecektir. Dizel partekül filtre’nizin tıkanmasını uzatacaktır.

Kaynak: https://otomuhendisi.com

 

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?