logo


Diyarbakır’da F-16 düştü

f16Diyarbakır’da F 16 savaş uçağı inişe geçtiği sırada düştü. Uçağın düşmesinden önce pilotların otomatik fırlatma sistemi kullanarak paraşütle atladığı öğrenildi.

Kaza, bugün Saat 17.10 sıralarında meydana geldi. 8’inci Ana Jet Üssü Komutanlığı’na eğitim uçuşu için havalanan F-16D tipi savaş uçağı, inişe geçtiği sırada teknik bir arıza meydana geldi. Uçaktaki 2 pilot fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulurken, uçak piste çakıldı.

Kazanın ardından olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Kaza nedeniyle Diyarbakır Havalimanı’nın sivil uçuşlara kapatıldığı belirtildi.

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, “Diyarbakır’da 182’nci Filoya ait bir F-16 uçağı henüz belirlenemeyen bir nedenle pist üzerine düşmüştür. Pilot paraşütle atlayarak sağ olarak kurtulmuştur. Pilotun sağlık durumu iyidir” denildi.

pilot yüzbaşı

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Azerbaycan’a hareketinden önce yaptığı basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu cevaplayan Erdoğan şunları söyledi:

“Az önce Genelkurmay başkanımla görüştüm. Bir F-16 uçağımız piste yaklaştığında bir bayan yüzbaşımız herhalde sıkıntıyı anlamış olacak ki atlayıp kurtuluyor. Uçak piste çakılmış oluyor.
Diğer uçaklarda sıkıntı yok. Değerlendirmeden soran Genelkurmay gerekli açıklamayı yapacaktır.”

Pilot Yüzbaşı Burcu Arpacı

Etiketler: » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+8 = ?