logo


Diyanet İşleri Başkanı Görmez isyan etti

Vuslat Platformu’nun Bolu Abant Tabiat Parkı’nda bulunan Abant Palace Otel’de düzenlediği ‘Kimlik krizi ve kültürel değişim’ konulu sempozyum tamamlandı. Kapanışa Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı. Otel girişinde karşılanan Görmez, daha sonra katılımcıların bulunduğu salona alkışlar eşliğinde girdi. Platformun kapanış konuşmasında söz alan Görmez, geçmişte yaşanan sıkıntılara isyan etti. İnşaat alanında kullanılan ‘imar’ kavramının aslında insanın iç dünyasıyla alakalı bir kavram olduğunu söyleyen Mehmet Görmez, şöyle konuştu: “Daha çok inşaat için kullanıyoruz ama imar kavramı, daha çok insanın iç dünyasıyla ilgili bir kavramdır. İnsanoğluna yeryüzünde verilen hayat süresine biz ömür diyoruz. Aslında imarla ömür aynı kökten gelir. Çünkü ömrün gayesi yeryüzünü imar etmektir. Umreye gidiyoruz. Aslında umre ibadetinin gayesi kendimizi imar etmektir. Kendi iç dünyamızı, gönül dünyamızı imar etmektir.”

Somali’de geçen yıllarda yaşanan bombalı saldırıda hayatını kaybeden 71 genci anımsatarak sitem eden Dönmez, şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı Türkiye’ye Somali’den bin çocuk getirdi. Şu an bin Somalili öğrencim var. Buraya gelmek için müracaat eden çocuk sayısı 6 bin idi. Ama benim bin kişilik imkanım var. Orada bir mülakat yaptık. O mülakatın kuyruğuna birisi geldi. Beline ve sırtına bombayı bağladı. 71 çocuk öldü. Bir buçuk sene önce. Bombayı sırtına bağlayan insan Medine İslam Üniversitesi’nde 6 sene tahsil gören bir adam çıktı. Biz konuşmayacak mıyız bunları? Biz bunların üzerinde durmayacak mıyız? İnsan yetiştirme düzeneklerimizi, alim yetiştirme düzeneklerimizi gözden geçirmeyecek miyiz? Sadece savunmada kalıp bütün bunları yahut Boko Haram diye bir örgüt 300 kız çocuğunu kaçıracak, ondan sonra da diyecek ki ‘ben onları haramdan kurtardım.’ Sömürge ideolojileri Afrika’yı sömürgeleştirenlerin suçlarını, insanlık suçlarını hepimiz biliyoruz. Ama sadece hep suçu o mekanizmaya yıkarak yolumuza devam etmemiz mümkün olur mu? Bunları nasıl düzelteceğiz?”

Konuşmanın ardından katılımcılar ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez hatıra fotoğrafı çektirdi. Platforma katılanlar Mehmet Görmez’le birlikte otelde cuma namazı kıldı.

Etiketler: » » » »

Share