logo


Dışişleri: Rusya 2. Kez İhlalde Bulundu, Büyükelçi Bakanlığa Çağırıldı

f16

Dışişleri Bakanlığı Rus savaş uçağının 2. kez Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle Rusya Büyükelçisi’ni bakanlığa çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlal etmesi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Dışişleri’nden yapılan açıklamada “Rus savaş uçağı 2. kez Türk hava sahasını ihlal etti. 4 Ekim’deki ikinci ihlal için Rusya Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı. İhlal kuvvetle ikinci kez protesto edildi.”

DIŞİŞLERİ İLK AÇIKLAMAYI SABAH YAPTI

Dışişleri Bakanlığı, bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada da, cumartesi günü bir Rus savaş uçağının Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal ettiğini kamuoyuna duyurmuştu. Bu nedenle Rusya’nın Ankara Büyükelçisi, bakanlığa davet edilerek Türkiye’nin protesto notası iletilmişti.

Dışişleri açıklamasında, “Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir” denilmişti.

İKİNCİ AÇIKLAMA AKŞAM GELDİ

Akşam saatlerinde ise Dışişleri’nden 2. hava ihlali ile ilgili yeni bir açıklama geldi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rus savaş uçağı 2. kez Türk hava sahasını ihlal etti. 4 Ekim’deki ikinci ihlal için Rusya Büyükelçisi bakanlığa çağrıldı. İhlal kuvvetle ikinci kez protesto edildi.”


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+9 = ?