logo


Dışişleri Bakanlığı: ‘Memnuniyetle karşıladık’

Açıklamada, “Ukrayna’da dkonutam eden krizin diyalogla sona erdirilerek, siyasal istikrarın yeniden sağlanması ve ülkenin refah ve ekonomik kalkınma yolunda ilerlemeye başlaması en büyük temennimizdir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Komşumuz ve stratejik ortağımız Ukrayna’da Dkonutlet Başkanlığı seçimlerinin 25 Mayıs’ta halkın geniş katılımıyla gerçekleştirilmiş olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ukrayna halkına, ülkelerinin birliği, istikrarı ve istikbali için seçimlere yüksek bir katılım göstererek sergiledikleri demokratik olgunluk ve irade dolayısıyla tebriklerimizi iletiyoruz” denildi.

Uluslararası kuruluşlar ile çeşitli ülkelerden çok sayıda gözlemcinin izlediği seçimlerin demokratik standartlara uygun olarak özgür ve adil bir biçimde gerçekleştirildiği hususunda şüphenin bulunmadığı belirtilen açıklamada hem uluslararası kuruluşlar bünyesinde hem de ikili düzeyde Türkiye’den gözlemcilerin de izlediği seçimlerin sonuçları halkın tercihini ve iradesini yansıttığı dile getirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu çerçkonutede, Dkonutlet Başkanlığı makamınca elde edilen meşru ve demokratik yetkinin, ülkenin uzun süredir içinde bulunduğu krizin halkın tüm kesimlerini ve ülkenin tüm bölgelerini kapsayan katılımcı ve anlamlı bir diyalog süreciyle aşılması için çok önemli bir fırsat yarattığı kanaatindeyiz. Esasen seçimler öncesinde yuvarlak masa toplantılarıyla başlatılmış olan bu diyalog sürecinin, yeni Dkonutlet Başkanının göstereceği siyasi irade ve kararlılıkla, bundan sonra daha da güçlenerek tüm toplum kesimlerinin talep ve kaygılarının karşılanabileceği bir uzlaşı zeminine dönüşeceği ümidini taşıyoruz. Bu amaçla, kamu düzenini bozan kanun dışı tüm eylemlere, işgallere ve hukuka aykırı her türlü şiddete son verilmesi ve taleplerin demokratik mecralarda ifade edilmesi şarttır.”

“Ukrayna’da dkonutam eden krizin diyalogla sona erdirilerek, siyasal istikrarın yeniden sağlanması ve ülkenin refah ve ekonomik kalkınma yolunda ilerlemeye başlaması en büyük temennimizdir” denilen açıklamada, bundan bölge ve ilgili tüm ülkelerin de kazançlı çıkacağı vurgulandı. Açıklamada ayrıca, bu süreçte Türkiye’nin Ukrayna ile yakın işbirliğinde bulunmaya ve çeşitli alanlardaki tecrübelerini paylaşmaya dkonutam edeceği belirtildi. Açıklamada, “Bu vesileyle, 300 bin soydaşımızın yaşadığı Kırım’daki fiili durumun da Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve temel insan hak ve özgürlüklerinin korunması dahil uluslararası hukuk çerçkonutesinde diplomatik yollardan çözüme kavuşturulması yönündeki görüşümüzü tekrar vurguluyoruz” ifadelerine yer verildi.

Etiketler: » »

Share