logo


Dikkat:’Tam fırtına’ geliyor!

fırtınaTürkiye’nin doğusu karla mücadele ederken, batısı dün şiddetli lodosla adeta ‘sarsıldı’. Ulaşım aksadı, kazalar meydana geldi. Yetkililer 3 bölge için ‘tam fırtına’ uyarısı yaptı.

Kuzey Ege ve Marmara’da saatteki hızı 80 kilometreye kadar ulaşan lodos, deniz ve hava ulaşımını olumsuz yönde etkilerken yetkililer, Batı Karadeniz, Marmara ve Kuzey Ege’ye bugün için de ‘tam fırtına’ uyarısı yaptı.

Çanakkale’de denizlerdeki dalga boyunun 4 metreyi bulması üzerine Gökçeada ve Bozcaada ile Gelibolu-Lapseki hattındaki seferler durduruldu.

DENİZ ULAŞIMI DURDU
Marmara’da hızı saatte 70 kilometreye ulaşan şiddetli lodos nedeniyle İDO 12 seferini iptal etti. Bursa’da da Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinde lodosun etkisiyle sobaların bacalarından çıkamayıp evlere sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 27 kişi hastanelik oldu. THY de fırtına nedeniyle iç hatlar ve dış hatlarda bazı seferlerin iptal edildiğini duyurdu.

İstanbul’da da lodos fırtınası hayatı felç etti. Bazı vapur seferleri iptal olurken, Bakırköy’de 10 metrelik ağaç Mehmet Sönmez’in aracının önüne düştü. İtfaiye ağacı motorlu testereyle keserek yolu açtı. Kadıköy’de ise Söğütlüçeşme üstgeçidinin demir korkulukları, şiddetli rüzgârın etkisiyle alt yola düştü. 2 araçta hasar oluştu.

İBB’DEN KAR ALARMI
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dün kar alarmı verdi. İBB açıklamasına göre, İstanbul’da bugün öğleden sonra hava sıcaklığı hissedilir derecede azalacak, yağış karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü yollarda dün trafik kazaların da 5 kişi öldü, 3’ü ağır 97 kişi yaralandı. İGDAŞ lodosa karşı uyarı yayınladı Evlerin pencerelerine takılan menfezlerin kapatılmaması gerektiği belirtilen açıklama şöyle: “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre İstanbul genelinde kuvvetli lodos etkili olmaktadır. Rüzgarın etkisi ile oluşabilecek baca gazı (karbonmonoksit) zehirlenmelerine karşı bacalı doğalgaz cihazı kullanıcılarının, cihazlarını kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Bacaların sızdırmazlığı ve çekişi mutlaka kontrol ettirilmelidir. Ayrıca vatandaşlarımızın kombi, soba, şofben gibi yakıcı cihazların bulunduğu mekanda yatmamaları da önem arz etmektedir. Cihazların bulunduğu mekandaki hava alışverişini sağlayan menfezlerin de kesinlikle kapatılmaması gerekmektedir. Vatandaşlarımızın bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini bekler, sağlıklı ve konforlu günler dileriz.”

İSTANBUL’DA KAR KÜREME ARAÇLARI HAREKETE GEÇTİ AKŞAM
saatlerinde yüzünü gösteren kar yağışı İstanbul’un çeşitli kesimlerinde aralıklarla devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait kar küreme araçları da, belirlenen noktalara konuşlandırılmak için harekete geçti.

SOBADAN SIZAN GAZDAN 27 KİŞİ ZEHİRLENDİ
Bursa’da hızı saatte 70 kilometreyi bulan lodosun etkisiyle sobaların bacalarından çıkamayıp evlere sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 27 kişi hastanelere kaldırıldı. Şiddetli lodos, kent merkezinde ağaçların devrilmesine neden oldu. Bursa’da dün akşamdan beri etkili olan şiddetli lodos hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Merkez Yıldırım ve Osmangazi İlçelerinde lodosun etkisiyle sobaların bacalarından çıkamayıp evlere sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 27 kişi hastanelik oldu. karbonmonoksit gazından zehirlendi. Tedavi altına alınanların hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi. Bu arada, şiddetli lodosun etkisiyle kent merkezinde ağaçlar yola devrildi. Erikli Mahallesi Eflak Caddesi’nde yola devrilen bir ağaç Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler ekiplerince kesilerek kaldırıldı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+10 = ?