logo


Didim’de mülteci faciası! Annesinin ayakları ucuna kondu

Didim'de mülteci faciası! Annesinin ayakları ucuna kondu

Aydın’ın Didim İlçesi’nde yasadışı yollardan Yunan adalarına geçmek isteyen Afganistan uyruklu sığınmacıları taşıyan 2 teknenin batması sonucu 7’si çocuk 27 kişinin cesetlerinin bulunduğu İzmir Adli Tıp Kurumu önünde, cenazeleri almak için bekleyen yakınları gözyaşlarına boğuldu.

Didim’de teknenin batması sonucu ölen Afganistan uyruklu 11’i çocuk 25 kişinin yakınları, cenazeleri teslim almak için İzmir’e geldi. Mültecilerin anlattıkları yürekleri dağladı. Kazadan kurtulan Aslami, “Oğlumu 6 saat boyunca suda yaşar halde omuzumda tuttum. Bir balıkçı teknesi bizi görerek yardım çağrısı yaptı ancak yetişinceye kadar suyun soğuk olmasına dayanamayan oğlum hayatı kaybetti” dedi. Hamile eşini kaybeden Afganistanlı Javadiy ise, “Onu kurtarmak için her şeyi yaptım. Ölmeden önce gözlerime bakarak ‘seni seviyorum’ diye konuştu.

Aydın’ın Didim ilçesi açıklarında yasa dışı geçiş sırasında teknenin batması sonucu hayatını kaybeden Afganistan uyruklu 25 sığınmacının yakınları, cenazeleri teslim almak için İzmir’e geldi.

Didim’in Mavişehir bölgesi açıklarında geçen pazar günü yasa dışı geçiş sırasında batan teknede ölen Afganistan uyruklu 11’i çocuk 25 sığınmacının cenazesinin, İzmir Adli Tıp Kurumundaki otopsi ve kimlik tespit işlemleri tamamlandı.

İzmir Adli Tıp Kurumu önüne gelerek cenazesinin teslim işlemlerini bekleyen sığınmacı yakınları, bekleyişleri sırasında büyük üzüntü yaşadı. Birbirlerine sarılan ve gözyaşı döken aileler arasında kazadan sağ kurtarılanlar da yer aldı.- Kazadan kurtulanlar yaşadıklarını anlattı

Kazadan kurtulanlardan Waris Aslami, gazetecilere yaptığı açıklamada, 42 kişinin bulunduğu tekneyle Yunanistan’a geçmek için Didim’den hareket ettiklerini, teknenin alabora olması sonucu 25 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

‘6 SAAT OMUZUMDA TUTTUM AMA…’

Bu kazada 5 yaşındaki oğlunu ve eşini kaybettiğini belirten Aslami, şöyle konuştu:

“12 saat boyunca suda kaldık. Oğlumu 6 saat boyunca suda yaşar halde omuzumda tuttum. Bir balıkçı teknesi bizi görerek yardım çağrısı yaptı ancak bizi kurtarmaya gelenler yetişinceye kadar suyun soğuk olmasına dayanamayan oğlum hayatı kaybetti. Buna engel olamadım, eşim de sularda kayboldu.

Afganistan’da her gün yüzlerce insan ölüyor. Taliban gittikçe güçleniyor ve insanları öldürüyor. Buraya hayatımızı kurtarmaya gelmiştik. Orada yaşayamıyoruz, burada kalamıyoruz. Bu insanlar ne yapacak. Hiçbir seçeneğimiz yok. Geri dönmek zorundayız artık. Kimse bize yardım etmiyor.”

‘ÖLMEDEN ÖNCE ‘SENİ SEVİYORUM’ DEDİ’

Aynı kazada 9 aylık hamile eşi Mehdiye Kerimi’yi kaybettiğini belirten Hamid Javadiy de eşinin 10 saat boyunca suda canlı kaldığını ancak hayata tutunamadığını söyledi. Eşini sonuna kadar kucağında tutmaya çalıştığını ve suya batmasına izin vermediğini ifade eden Javadiy, “Onu kurtarmak için her şeyi yaptım. Ölmeden önce gözlerime bakarak ‘seni seviyorum’ dedi, sonrasında ellerimde can verdi. Çok üzgünüm. Onu kurtarmak için bir şey yapamadım. Bedeni için bir şey yapamıyorum şu an ama ruhu için dua ediyorum. Cenazelerimizi götüremiyoruz, paramız yok, bütün eşyalarımız suyun içinde kaldı. Bize yardım edilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Kazada eşi, çocukları, anne ve babası da dahil olmak üzere ailesinden 11 kişiyi kaybettiğini anlatan Jawed Eskandavi de cenazelerini ülkesine götürmek için Türk yetkililerden yardım istedi. Afganistan’da kendilerini yine ölüm tehlikesinin beklediğini ifade eden Eskandavi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa ülkelerinden de yardım istediklerini dile getirdi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

9+4 = ?