logo


Dev yılan balığı deprem işareti mi?

yilan-baligi-640x360ABD’nin California kıyılarında bir hafta içerisinde iki dev yılan balığı kıyıya vurdu.

Ender görülen bu canlıların birkaç gün arayla kıyıda bulunması deniz biyologlarını şaşırttığı gibi sosyal medyada da, yılan balığıyla deprem arasında bağlantı kuran eski bir Japon söylencesinin hatırlatılmasına neden oldu.
Bir Japon efsanesi, dev yılan balığının kıyıya vurmasını deprem belirtisi olarak görüyor.
Bölge halkının felaket işaretlerine önem vermesi, bölgenin deprem kuşağında olmasına ve San Andreas fay hattının buradan geçiyor olmasına bağlanıyor.
Ender görülen ve deniz canavarları söylencelerinin kaynağı olduğu düşünülen bu balıkların boyu 15 metreyi bulabiliyor.
ABD’nin batı kıyısında bulunan bu iki dev yılan balığının ise 4-5 metre boyunda olduğu tespit edildi.
Bilim insanları, yılan balıklarının ölmünün fay hattındaki herhangi bir hareketle bağlantılı olabileceği söylentisine şüpheyle yaklaşmakla beraber, bu balıkların sığ sulara yüzme nedenine dair henüz bir açıklama yapamıyor.
San Diego’daki biyologlar en son bulunan yılan balığını incelediğinde herhangi bir sağlık ya da beslenme sorununa rastlamadı.
Bu balığı inceleyen biyolog Ruff Zetter, “Dört metre uzunluğunda bir tava olsa bu balık yenecek kadar iyi görünüyor.” dedi.

Yılan balığının Pasifik okyanusunun diğer kıyısındaki Japonya’nın Fukuşima bölgesinde meydana gelen nükleer sızıntıdan etkilenip etkilenmediğini tespit etmek amacıyla radyasyon testleri yapılıyor.
Biyologlar, okyanusun 400 metre derinliklerinde dikey olarak yüzen ve etrafındaki proteinlerle beslenen bu canlı hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla incelemelere devam ediyor.

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+5 = ?