logo


Demirtaş: Türk Bayrağı Biat Etme Aracı Olarak Kullanıldı

demirtaşş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türk bayrağı kullanılarak hırsızlıkların, tetikçiliğin üstünün örtüldüğünü belirterek “Türk bayrağı biat etme aracı olarak kullanıldı” dedi.

Bugün TV canlı yayınında gazeteci Nazlı Ilıcak ve Hayko Bağdat’ın sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bayrağın iki anlamı var: Birincisi, bütün kirlilikler, hırsızlıkları, tekçiliği örtmek için kullanılır. Parti binamız yıkılır, Türk bayrağı asılır. Bir diğer anlamı da, devletin sembolüdür. Etnik kökeni, ırkı, milliyeti temsil etmez. Türk bayrağı biat etme aracı olarak kullanıldı.” dedi.

“SARI, KIRMIZI, YEŞİL KÜRTLERİN BİNLERCE KULLANDIĞI RENKTİR”

Demirtaş yaptığı açıklamada “Partimiz Türkiye toplumunun hiçbir toplumsal gerçeğini reddederek siyaset yapmıyor. Toplumun bütün değerleri birbiriyle uyumlu olmak zorundadır. Kürtlerin ne ana dili, ne de yüzyıllardır kullandığı renkleri yasaklanabilir. Sarı kırmızı yeşil Kürtlerin binlerce yıldır kullandıkları renkleridir. Halkın ulusal değerleridir. Ne PKK bayrağıdır ne de başka bir şeydir. Cumhurbaşkanı o renklere “paçavra” diyecek, bununla ilgili bir cümle edilmeyecek; öte taraftan HDP’ye sen niye Türk bayrağını ortak değerin olarak kabul etmedin diye hakaret yağdırılacak” dedi.

“TÜRK BAYRAĞI BİAT ETME ARACI OLARAK KULLANILDI”

Demirtaş bayrakla ilgili görüşlerini şu cümlelerle sürdürdü: “Bayrağın iki anlamı var: Birincisi, bütün kirlilikler, hırsızlıkları, tekçiliği örtmek için kullanılır. Parti binamız yıkılır, Türk bayrağı asılır. Bir diğer anlamı da, devletin sembolüdür. Etnik kökeni, ırkı, milliyeti temsil etmez. Türk bayrağı biat etme aracı olarak kullanıldı.”

İşte Demirtaş’ın açıklamalarından önemli bölümler:

“CİZRE’DE BEBEKLER DEFNEDİLDİ, ONLAR DA SİVİL DEĞİL MİYDİ?”

-Davutoğlu’nun sivil kayıp yok açıklamaları…

Doğruyu söylemiyorlar. Cizre’de bebekler defnedildi. Onlar da sivil değil miydi? Çocuklar var, 12 yaşındaki Cemile soğutucuda bekletildi. Böyle bir yalan olabilir mi?

Diyarbakır’da, akşamüstü karanlık çöktüğünde çöp toplayan bir çocuk, polis aracının geldiğini görünce kaçmaya çalışmış. Hareket eden herkese veya her şeye ateş ettikleri için 15 yaşındaki çocuğu vurup gitmişler. Bugün havuz medyasına bakıyorsunuz, “Demirtaş terörist cenazesine katıldı” diyorlar. Orada yaşayan milypnlarca insan gerçeği biliyor, batıda yaşayanlar bu dramı görmezse, bizim çıkıp Diyarbakır’da kardeşlikten söz etmemiz zorlaşır. Diyarbakır halkının da bir haysiyeti var. “Bunca duruşumuza rağmen ülkenin batısı bizi anlamıyorsa, bizim başka bir şey düşünmemiz lazım” der insanlar.


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

3+4 = ?