logo


Değişiklik en çok MHP’yi vuracak!

secim-parti-640x360Başbakan Erdoğan’ın üç seçim önerisinde biri olan yüzde 5 barajlı daraltılmış bölge sistemi uygulandığında BDP daha çok milletvekili çıkarıyor, MHP kan kaybediyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve toplumsal Araştırmalar Merkezi Müdürü ve Radikal yazarı Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, bu yılın başında Mevcut Sistem (MS) ve Sıfır Barajlı Daraltılmış Bölgeli Karma Sistem’ini (SBDBKS) karşılaştıran bir seçim simülasyonu hazırladı.
Radikal Gazetesi’nin haberine göre, Prof. Gürsel, kendi hazırladığı simülasyonun “sıfır barajı” baz alınarak hazırlanmış olsa dahi yüzde 5’lik baraja göre sonuçların çok da etkilenmeyeceğini belirtti. Gürsel, “Benim projeksiyonumda zaten BDP’nin oy oranı yüzde 6 görünüyor. Dolayısıyla Başbakan’ın seçim sistemleri alternatifleri arasında sıraladığı Daraltılmış Bölge ve Yüzde 5 barajlı sisteme uygun bir yol izledim” dedi. Gürsel ayrıca kendi çalışmasında bölgelere düşen milletvekili sayısını da 6 olarak aldığını söyledi. Gürsel’in çalışmasına göre, yüzde 5 barajlı daraltılmış bölge sistemi uygulandığında sonuçlar şöyle ortaya çıkıyor:

Etiketler:

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

1+5 = ?