logo

23 Eylül 2016

Define İşaretleri

define-isareti6Altın ve gümüş gibi değerli madenlerden paralar, yine bu değerli madenlerden yapılmış özel eşyalar, gömüler ve defineler gibi birçok geçmişten gelmekte olan cisimleri kazanabilmek adına yapılan kazılara define kazıları denmektedir. Bu definelerin bulunabilmesi için geçmişten günümüze gelen birçok işaret bulunmaktadır. Bu durumu çözmek her ne kadar kolay olmasa da ülkemizdeki zengin medeniyet ilişkileri göz önüne alındığında ülkemizin define işaretleri konusunda oldukça zengin bir ülke olduğu tespit edilmektedir. Bu işaretleri çözebilmek adına define işaretlerinin anlamlarının bilinmesi gerekmektedir ve açıklanabilecek bazı define işaretleri anlamları şunlardır.
• Kuyu işareti: Genellikle Ermeni definelerinde kullanılan kuyunun anlamı hayatın anlamı olan su ihtiyacından doğmaktadır. Kuyu işaretinin çevresinde balık, deve ya da kalp gibi işaretler de bulunabilmektedir. Genellikle dışarıdan kuyuya benzer fakat içine girildiğinde sahte olduğu anlaşılan kuyuların içinde defineler bulunmaktadır.
• Ayakkabı işareti: Genellikle çift olarak kullanılan ayakkabı işaretlerinin bir ayağı diğer ayağından önünde bulunmaktadır. Önde bulunan ve yön gösteren ayağın definenin yönü gösterildiğine inanılır ve bu yönde ilerlendiğinde işe yarar başka izler de bulunur.
• Göz işareti: Göz işaretleri genel olarak sıklıkla karşılaşılmakta olan işaretlerdir. Gözlerde göz yaşı ya da kirpik olup olmadığına göre anlamlandırılabilen bu define işaretleri anlamı kirpiklerin yönünde gidilmesi gerektiğini ve kirpik sayısına göre adım ya da metre sayısının belirlenmesi gerektiğini anlatmaktadır. Göz işaretleriyle alakalı bilinmesi gereken bir nokta da göz işareti bulunan noktanın definenin ulaşılacağı son nokta olmasıdır.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?