logo


Dedaş Enerji Tasarrufu İçin İmamlardan Destek İstedi

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), bölgede yüksek olan kaçak elektrik kullanımı ile mücadele çerçevesinde başlattığı ‘Enerji Tasarrufu Kampanyası’ için imamlardan destek istedi. Kampanyaya destek veren Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, kul hakkının günah olduğuna dikkat çekerek, “Kul hakkının bu dünyada da ahirette de cezası var” dedi.

Dicle Elektrik İl Müdürlüğü, bölgede Türkiye ortalamasının çok üzerinde olan kaçak elektrik kullanımının önüne geçebilmek için, ‘Enerji Tasarrufu Kampanyası’ başlattı. Milli Eğitim ve İl Müftülüğü ile işbirliği içerisinde yürütülecek olan kampanya kapsamında, DEDAŞ İl Müdürü Sıtkı Çolak, imamlarla camide bir araya geldi. DEDAŞ’ın başlattığı ‘Enerji Tasarrufu Kampanyası’na destek veren Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, kul hakkının çok günah olduğunu söyledi. Müftü Erdoğmuş, “Kul hakkı günahtır. Birbirimizin hakkına riayet etmek zorundayız. Dinde iki temel nokta vardır. Bunlardan birincisi; Hukukullah diyoruz. Allah’ın hakkı, Allah’a kulluk yapmaktır, ibadet etmektir, namaz kılmaktır. Allah’ın bizim üzerindeki hakları ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de bir ceza yoktur. Ama adam öldürülürse, bu kul hakkıdır. Bunu yapan cezasını ödeyecek. Hırsızlık yaptı mı, bununda bir cezası vardır. Zina ve iftira atmanın da cezası vardır. Kul hakkına girenlerin bu dünyada da cezası vardır, diğer dünyada da. Enerji tasarrufunu, biz vaazlarımızda ve toplantılarımızda canlı tutmaya çalışacağız vatandaşlarımıza anlatacağız’’ dedi.

“HEP BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ”

DEDAŞ İl Müdürü Sıtkı Çolak da merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Diclekent Camii’nde imamlarla bir araya geldi. Buradaki konuşmasında enerji tasarrufunun önemine değinen Çolak, imamlardan destek istedi. Kesintisiz ve kaliteli enerji sağlayabilmenin yolunun kaçak elektrik kullanımına son vermek ve enerji tasarrufundan geçtiğine dikkat çeken İl Müdürü Sıtkı Çolak, “Kaçak kullanım nedeniyle hatlarımızda ve trafolarımızda ciddi anlamda yük fazlalığı oluyor. Bu yükten dolayı da trafolarda ciddi manada arızalar meydana geliyor. Kaçak olması demek, iletim hatlarının, trafoların zarar görmesi demektir. Enerjide süreklilik ve kalite istiyorsak, hep birlikte mücadele etmemiz, enerji tasarrufunu göz önünde bulundurmamız gerekir. Ne kadar tasarruf edersek, bütçemiz bir o kadar zenginleşir’’şeklinde konuştu.

Enerji Tasarrufu Kampanyası nedeniyle, ilköğretim okullarında konuyla ilgili öğrenciler ve DEDAŞ uzmanlarının katılımıyla toplantılar da düzenleneceği belirtildi.

Etiketler: » »

Share