logo


Davutoğlu: Kılıçdaroğlu’nun sözlerini olumlu buluyorum

davutoglu-kilicdaroglu-nun-sozlerini-olumlu-buluyorum-5786033

Kılıçdaroğlu’nun koalisyon açıklamaları sorulan Başbakan Ahmet Davutoğlu, ‘Açıklamalarını çok olumlu buluyorum’ dedi.

Ahmet Davutoğlu, bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gazetelere yaptığı açıklamaları da değerlendirdi.

Başbakan Davutoğlu, “Her türlü görüşe açık olduğunu, rövanşist bir yaklaşımda bulunmadığını söylemesini son derece olumlu buluyorum” dedi.

Meclis Başkanlığı konusunun koalisyon görüşmelerinin bir parçası olmadığını vurgulayan Davutoğlu, “Koalisyon görüşmeleri, Meclis Başkanlığı seçiminden sonra ve Meclis Başkanlık Divanı’nın oluşumundan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın beni görevlendirmesiyle başlayacaktır. Şu ana kadar yapılan hiçbir resmi temas olmamıştır. Karşılıklı görüşler, fikirler beyan edilmiştir” şeklinde konuştu.

“GERİLİM DEĞİL, UZLAŞI GEREK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevlendirmesinin ardından koalisyon çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren Davutoğlu, “Şu anda siyasi gerilimlere değil, ülkenin uzlaşı içinde ülkeyi yönetecek bir hükümet yapısına ihtiyacı var” diye konuştu.

“BAKANLIK SAYISINDA ARTIŞ OLMAZ”

Davutoğlu, “Koalisyon sebebiyle bakanlık sayısında artış gibi bir şey düşünülmez. Ancak 13 yıllık birikim üzerinde ihtiyaç hasıl olmuşsa ki, tek başına hükümeti kurma görevini almış olsaydım da bazı düşüncelerim zihnimde vardı. İhtiyaç hasılı olan konular varsa da bunları değerlendiririz ve bakanlıkların yeniden yapılandırılması konusunda tekrar bir istişare yapma söz konusu olduğunda da ele alırız” dedi.

ÜÇ PARTİNİN ADAYLARI

HDP, TBMM Başkanlığı’na Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı (72) aday göstermişti.

Geçici başkan olan Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ı (77) aday gösteren CHP, Baykal’ın başkanlığının kalıcı olmasını istiyor.

MHP ise Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP’nin ortak çatı adayı olan İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu’nu (72) aday yaptı.

OYLAMA NASIL YAPILACAK?

Başkanlık seçiminin ilk iki turu 30 Haziran Salı yapılacak. Eğer bu turlarda başkan seçilemezse 1 Temmuz Çarşamba günü 3. ve 4. tur gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?