logo


Dana Nuar Nedir?

Dana Nuar, dana, sığır gibi büyükbaş hayvanların but diye tabir edilen bölgelerinde ki diz eklemlerinin iç kısımlarından kalça ekleminin dışına kadar uzanan eden ince et yapısıdır. Dana Nuar, but kısmında olmasından da anlaşılacağı üzere hayvanın hareketli kısmından elde edilmektedir. Bu nedenle su oranı yüksek ama yağ oranı yok denecek kadar az olan bir Dana Rosto çeşididir.  Vücudun aşırı hareketli kısımlarında ki aşırı yağ yakma durumundan dolayı yağsız olan Dana Nuar dediğimiz bu et çeşidi pişirilmeden önce, en doğru marinasyon yöntemine tabi tutulmalıdır. Aksi halde içerisinde bol miktarda bulunan, ete tat veren, etin kendine has suyunu kaybedebilir ve eşsiz bir lezzetten mahrum kalabilirsiniz.

Nuar denilen eti her yemekte kullanabileceğiniz gibi özellikle fırın yemeklerinde kullanmanızı tavsiye ederiz. Yağsız olmasından dolayı fırın yemekleri haricindeki yemeklerde tatsız kalabilir ve damak tadınıza uymayabilir. Nuar, sinirsiz ve yağsız olmasından dolayı, genellikle Fırında Dana nuar Rosto tarifi yapmada tercih edilen bir et cinsidir. Bildiğiniz ve güvendiğiniz bir kasaptan aldığınız nuar etinini yüzeyine az miktarda zeytinyağı sürdükten sonra kaya tuzu ve karabiberle çeşnilendirin. Hazır hale gelen etinizi yüksek ateşte (varsa demir döküm tava tercih edin) mühürleyin. Mühürlediğiniz nuar etinizi ister fırında kızartarak, isterseniz de kök sebzelerle beraber haşlayarak lezzetli Dana Rosto yemeğinizi servis edebilirsiniz. Her iki yöntemde tercih edilen lezzetli Dana Rosto tarifidir.

DRY Aged Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Dry Aged” kelimesinin güzel Türkçemizdeki karşılığı “Kuru Dinlendirme”’dir.  Bu yöntemi evlerinizde yapmanız mümkün değildir. Çünkü yalnızca profesyonel alanlarda gerçekleştirilebilmektedir. Bu yöntem Amerika’da yaklaşık 100 yıldır uygulamadayken Avrupa’da ise yaklaşık 70 yıldır uygulamadadır.

Sığırlardan elde edilen kaliteli etlerin, %80 ile %85 arasındaki bir nem ortamında ve +2 derecede 21-28 gün, etin beklemesiyle olur. Buradaki önemli nokta ise et bu bekleme süresinde kendi kemiğinin üzerinde olmasıdır. Dry Aged yönteminin sonucunda ise daha yumuşak daha lezzetli ve sindirimi daha kolay olan, aynı zamanda ağır kokusu kaybolmuş yerine aromatik kokuları olan kaliteli et elde edersiniz.

DRY AGED, Ülkemizde halen çok yeni bir uygulama olan bir yöntemdir. Hayatımıza henüz 10 yıl önce giren bu yöntemin tercih edilmesinin nedeni ise, taze et içerisinde ki etmenler eti diri tutmaya devam eder. Etin en az 1 gün dinlenmesi gerekir. Sonrasında ise yaklaşık 21 gün süren laktik asit mücadelesi başlar. Bu sürede et bozulmadan bekleyebilirse, bu sürenin sonunda eşsiz bir et elde edersiniz.

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+10 = ?