logo


Dadaş mucit akıllı priz icat etti

Elektrikli cihazlara ait fişler takıldığında normal bir şekilde elektrik akımı sağlayan prize herhangi bir metal cisim sokulduğunda elektrik akımı kesiliyor. Türkiye’de çocuklar arasında ölüm ya da sakat kalmalara yol açan ve iş kazası olarak değerlendirilen kazalardan biri de prize sokulan cisimler yoluyla elektrik akımına kapılma olayı. Bu nedenle çok sayıda çocuk ölüyor ya da sakat kalıyor. Telkonutizyonda izlediği bir haberden yola çıkan Erzurumlu Mucit Abubekir Taşbaşı, icat ettiği akıllı priz buluşu ile bu soruna çözüm buldu. Yoncalık semtindeki elektrik dükkanın da çalışma yapan Abubekir Taşbaşı, normal şekilde elektrik akımı sağlayan ancak içerisine bir cisim sokulduğunda elektrik akımı yaymayan bir priz geliştirdi. Denemesini dükkanın da yapan ve başarılı sonuç alan Dadaş Mucit, icadının patentini aldıktan sonra yaygınlaştırmayı düşünüyor.

Sadece 5 Türk Lirası değerinde olan sistemin tüm konut ve iş yerlerine kurulabileceğini söyleyen Abubekir Taşbaşı, icadının sırrını açıklamazken alacağı ürün patentinden sonra ilgilenen kişilerle birlikte seri üretim yapacağını belirtti.

Akıllı prizin özelliği ise, prizin arkasına takılan ve sırrı mucitte olan bir aparat. Bu aparat, prizin arkasında bir duvar görkonuti üstleniyor. Fiş takıldığında aparat dkonutreye girip duvarı kaldırıyor. Fiş çıkarıldığında ise tekrar koruma kalkanını dkonutreye giriyor. Bu durumda metal yada başka bir cisim prize sokulsa dahi elektrik kabloları ile temas engellendiği için akım gelmiyor.

Etiketler: » » »

Share