logo


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu anda aldığım rakam 1 milyon 600 bin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı’da düzenlenen Cumhur İttifakı Büyük İstanbul mitinginde konuşuyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Sizleri aşk ile selamlıyorum İstanbul. Yenikapı bugün, yine bir başka güzel. elhamdülillah gözümüzün görebildiği kadarıyla muhteşemsin İstanbul. İşte böylesi yürekler fethetmişti İstanbul’u. İşte böylesi bir iman aşılmaz denilen surları yerle yeksan etmişti.

15 Temmuz’un hemen ardından 7 Ağustos’ta bu meydanda yine bir araya gelip dosta düşmana birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizi göstermiştir.

Şu anda aldığım rakam 1 milyon 600 bin. Demek ki 1 milyon 600 bin tek yürek olduk. Bir olduk, beraber olduk, iri olduk, diri olduk, kardeş olduk. Hep birlikte Türkiye olduk.

Bu şehir Kanuni sultan Selim’in göz bebeğidir, Sultan Abdülhamid’in namusudur, Gazi Mustafa Kemal’in son nefesidir. Merhum Alparslan Türkeş’in sevdasıdır. Korumaktan şeref duyduğumuz, aşkımız, sevdamız, göz bebeğimizdir.

25 senedir bu şehri sadece… CHP ne demektir? Çöp, çukur, çamur. bunlardan kurtarmaktan kalmadık. İstanbul’u yeniden dünyanın merkezi şehirlerinden biri yaptık.

İstanbul gibi bir şehre rastgele bir isim yakışmazdı. Onun için biz İstanbul’a Binali Yıldırım kardeşimizi aday gösterdik. Mehmet Özhaseki kardeşimizi de Ankara’ya belediye başkanı adayı yaptık. Ankara’daki mitingimizde de resmi rakamla 450 bin kişi vardı. İzmir’ de Nihat Zeybekçi beyefendiyi getirdik. Niye? Bu şehirlere ratgele isimler olmaz.

Bay Kemal’in malesef böyle bir yönetim kabiliyeti yok. 5 koyun verin, kaybedip gelir. Ufuk ufuk… Ufku olmayanın kabiliyeti olmaz.

Bizim meşhur Yassıadamız varya, bakın biz Yassıada’yı Uluslararası toplantıların merkezi haline getirmek için çalıştık. Bitmesi için çok az bir çalışma, çok az bir zamanı kaldı. Burada merhum Menderes’in idam kararı verildi. Ama şimdi inşallah burada barışın kararları verilecek. Biz buranın adını Demokrasi ve Özgürlük Adası koyuyoruz.

Toplu taşımada 1994 öncesinde, İstanbul’un bin 596 otobüsü vardı. Hatırlayın, benim jenerasyon ya da yakın olanlar bilir. Şu anda günde ortalam 4 milyon istanbulluyu bunlar taşıyor. Yarısında, ücretsiz internet hizmet de veriliyor. 1994’te sadece 10 deniz otobüsü olan İstanbul’da 57 yolcu gemisi ve 2 arabalı vapur ile 22 hat ve 110 iskelede deniz ulaşımız veriyoruz.

Şehir trafiğini etkileyen park sorununa kalıcı çözümler getirdik. 42 bin araç kapasitesine ulaştık.

Türkiye’nin en büyük çelik boru hattı olan Ömerli Çamlıca İshale boru hattını hizmete aldık. Sorabilirsiniz, bu Haliç’i nasıl temizlediniz? Ben Kasımpaşalıyım, ömrümün yarısı da orada geçti. Adacıklar belirlemiştik, o adacıkların arasından sandalla çalım atardık.

Biz hocamız, “Tek çare var, Haliç’i dolduracaksınız” dedi. Biz de “Hoca, bunun hesabını doğa, tarih bizden sorar nasıl biz kalkıp hafriyatlarla dolduracağız” dedik. Çalışmalarımızı uzattık. Sağ olsun anlaştığımız müteahhit firma da gayret etti. Haliç’i temizlemeye başladık ve yaklaşık 2,5 milyon metreküp balçık çıkardık.

Bay Kemal, senin çıkardığın aday bile, “İstanbul’da kültür merkezleri yok” diyor. Yahu gel, gez, öğren. Kaldı ki sen aday tanımını Haliç Kongre Merkezi’nde yaptın.(DHA)


Share
#

SEN DE YORUM YAZ

6+4 = ?