logo

ÇOMÜ’de 159 öğretim üyesi açığa alındı

comu-de-159-ogretim-uyesi-aciga-alindi-7378389

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde 159 öğretim üyesi açığa alındı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde (ÇOMÜ) Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, 159 öğretim elemanı ile farklı birimlerde görevli 20 kişinin görevlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi. Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada, yürütülen soruşturma kapsamında, ülkenin ve kurumun selameti açısından Fetullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması’yla (FETÖ/PDY) ilgisi olduğu tespit edilen kişilerin görevlerinden uzaklaştırılmalarıyla ilgili çalışma yapıldığı belirtildi.

Çalışmaların sürdüğü aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Üniversitemizde görev yapan, 8 profesör, 29 doçent, 48 yardımcı doçent, 31 öğretim görevlisi, 28 araştırma görevlisi, 7 okutman ve 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplam 152 öğretim elemanı, ülkede devlet kurumları içerisine sızmış ve 15 Temmuz tarihinde devletimizin meşru iktidarına ve milletimize yönelik silahlı kalkışma ve darbe girişimi gerçekleştirmiş FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından, 657 sayılı yasanın 137. madde ve devamı maddeler gereği görevden uzaklaştırılmışlardır.”

Daha önce, söz konusu terör örgütünün üyesi olmak ya da yardım ve yataklık etmek suçlarından haklarında açılmış dava nedeniyle 7 öğretim üyesinin, görev yapmalarının sakıncalı olacağı gerekçesiyle açığa alındığı bildirilen açıklamada, “Bu kapsamda, üniversitemizde görev yapan toplam 159 öğretim elemanı, söz konusu gerekçelerle görevden alındı. Yine FETÖ/PDY yapılanması ile bağlantısı konusunda mevcut ciddi şüpheler üzerine haklarında açılacak soruşturmaların selameti açısından, aynı maddeler ve yasalar gereği, şube müdürü ve üstü düzeyinde toplam 20 kişi görevden uzaklaştırılmıştır.” ifadesine yer verildi. Aynı yapı ile bağlantısı olmasından şüphe duyulan 7 profesör, 8 doçent, 31 yardımcı doçent, 16 öğretim görevlisi, 5 araştırma görevlisi, 8 okutman, 1 uzman, 1 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplam 77 öğretim elemanı hakkında inceleme başlatıldığı vurgulanan açıklamada, gerekli görüleceği takdirde ilgili kişilerin açığa alınacağı kaydedildi.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?