logo


Çocuklarına sosyal medya hesabı açanlar dikkat!

Çocuklarına sosyal medya hesabı açanlar dikkat!

Çocuk istismarı sadece kapalı kapılar ardından yaşanmıyor… Sosyal medyanın hızla hayatımıza girmesiyle özellikle çocuk fotoğrafları elden ele dolaşıyor. Sapıklar sosyal medyayı mesken tutmuş durumda…

Özellikle Facebook, Twitter ve Instagram gibi hesaplara yüklenen çocuk fotoğrafları pedofili hastalarının eline geçiyor. Bu sapkınlıktan pek çok aile ve çocuk mağdur. Facebook’ta açılan sapkın bir hesap, çocuklarınızın sosyal medyadaki fotoğraflarını kopyalayıp yayınlıyor. Üstelik bu sapkın hesaplardan sosyal medyada yüzlerce var.

Sözcü Gazetesi’nden Turgut Erat bir çok aileyi mağdur eden bu sapıklığı “anne babalar dikkat” başlığıyla haberleştirdi. Çocuklarınızın sosyal medyada paylaştığı fotoğraflar kopyalanıp sapıkların ilgi gösterdiği sitelerde yayınlanıyor. Dahası fotoğraflar “Hangisi güzel” diye oylamaya sunuluyor.

Yaşları 10 ile 15 arasında değişen çocukların fotoğrafları iğrenç başlıklar arasında internette yayınlanıyor. Durumu fark edip önlemini almak ise bir hayli uzun ve yorucu bir yol. O nedenle uzmanlar, tedbiri en başta almanın gereğini savunuyor.

ÇOCUKLARINIZI SİBER ZORBALIKTAN KORUYUN

Eğitmen ve İletişim uzmanı Nurhan Demirel, internet eğitiminin aileden başladığını belirtiyor. Günümüzde bilgisayar ve akıllı telefon kullanım yaşları neredeyse bebeklik yaşlarında başlıyor diyen Demirel, özellikle akıllı telefon uygulamaları ve sosyal medya siteleri çocukların en çok rağbet gösterdiği teknolojilerin başında geliyor diyor. Bilinçli sosyal medya kullanımının ailede başladığını ifade eden Demirel, ailelere bir dizi öneri ve önemli tavsiyeler sunuyor.

UYGUNSUZ İÇERİKLERDEN ÇOCUĞUNUZU KORUYUN

Sosyal medya sitelerine üye olma yaşı pek çok sitede 13’tür. Ancak 13 yaşın altında milyonlarca çocuk yaşını büyük göstererek sosyal medya sitelerine üye olmaktadırlar. Şu anda Facebook’a üye 13 yaşın altında 7,5 milyondan fazla çocuk olduğu tahmin ediliyor. Çocuklar sosyal medyayı daha çok arkadaşlarıyla iletişim kurmak ve Oyun oynamak için kullanıyorlar ancak ülkemizde sosyal medya ortamında yetişkinlere uygun içerikler yoğunlukla paylaşılmaktadır. Bu içeriklerin herkes tarafından rahatça erişilebiliyor ve görülebiliyor olması çocukların ruhsal gelişimini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Bunun yanı sıra çocuklar sosyal medyada siber zorbalığa uğramakta, pedofililerin hedefinde yer almaktadırlar. Çocuklarının fotoğraflarını bilinçsizce paylaşan aileler nedeniyle çocuklar sosyal medyada “av” konumuna düşmektedirler.

YASAKLAMAK ÇÖZÜM DEĞİL

Bir internet sitesini ya da sosyal medyayı yasaklamak günümüz koşullarında teknik olarak çok mümkün değil. Ayrıca 10 yaşındaki çocukların mobil uygulama yazabildiği dijital bir çağda sosyal medyayı çocuklara nasıl yasaklayabiliriz? Keza ülkemizde daha önce de görüldüğü üzere yasaklı sitelere kolayca girilebimekte ve paylaşım yapılabilmektedir. Bu noktada çocuğumuza sosyal medyayı yasaklamak yerine onu siber zorbalığa karşı nasıl koruyacağımızı düşünmemiz gerekir. Aile olarak bilinçli ve güvenli internet kullanımını öğrenmemiz ve çocuğumuzu bu konuda eğitmemiz en doğru seçenek olacaktır.

ANNE BABA NE YAPABİLİR?

Siber zorbalığa karşı anne babalar çocuklarıyla olan iletişimlerini güçlendirmeli, çocuğun sosyal medya aracılığıyla görüştüğü arkadaşları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Nasıl ki çocuğumuzun okulda gün boyunca kimlerle arkadaşlık ettiğini, neler yaptığını merak ediyorsak, sosyal medyada nasıl vakit geçirdiği konusunda da bilgi sahibi olmalıyız.

Çocuğunuzun okulunu ve karnesini sosyal medyada paylaşmayın: Çocuğunuzun karnesinde ve başarı belgesinde TC Kimlik No’su, okulu ve eğitim gördüğü sınıf gibi önemli bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerin sosyal medyada ve herkese açık paylaşılması çocuğunuzu güvenliği tehlikeye atabilir.

Sosyal medya kullanımını sınırlandırın: Çocuğunuzun yaşına göre aktiviteler yapmasına özen gösterin ve ona daha çok zaman ayırın. İnternetin ve sosyal medyanın başında geçireceği zamanı sınırlandırın.

Çocuğunuzun arkadaşı olun: 13 yaşından küçük çocuğunuzun sosyal medya kullanımını sınırlandırın ve tanımadığı kişilerle arkadaşlık etmemesi konusunda çocuklarınızı bilgilendirin. Çocuğunuzun hem sosyal hayatta hem de sosyal medya sitelerinde arkadaşı olun ve arkadaşları hakkında bilgi edinin.

Arkadaşlık isteklerini takip edin: Çocuğunuzu tanımadığı insanlardan gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmemesi gerektiği konusunda uyarın ve arkadaş listesini sık sık kontrol edin.

Fotoğraf paylaşımlarına dikkat: Çocuğunuzu tanımadığı insanlara fotoğraflarını göndermemesi konusunda uyarın. Unutmayın ki çocuğunuz gönderdiği fotoğraflar nedeniyle şantaja uğrayabilir. Anne baba olarak sizler de çocuğunuzun fotoğraflarını paylaşmaktan kaçının. Paylaştığınız masum aile fotoğrafları çocuğunuzu ART niyetli kişilerin hedefi haline getirebilir.

Kaynak: Sözcü / Turgut Erat

Etiketler: » » » » » » »
Share


#

SEN DE YORUM YAZ

2+6 = ?