logo


ÇOCUKLARIN İSTENMEYEN DAVRANIŞLARINI ENGELLEYİCİ TUTUMLAR VE YAPTIRIM ÖNERİLERİ

ÇOCUKLARIN  İSTENMEYEN  DAVRANIŞLARINI  ENGELLEYİCİ  TUTUMLAR  VE  YAPTIRIM  ÖNERİLERİ

İki  yaşından  önce  çocuklara  ceza  ya  da  yaptırımda  bulunmak  doğru  olmadığı  gibi  mümkün  de  değildir.Çocuğun tüm  olumsuz  davranışları konuşularak ya da  dikkati başka noktaya çekilerek değiştirilmeye  çalışılmalıdır. Hiçbir  şekilde  ceza  ya  da  şiddet  uygulanmamalıdır.Yapılması istenmeyen bir  davranışı  kesin  bir  dille ‘hayır,  bunu yapmanı istemiyorum’  ve benzeri ifadeler kullanarak anlatılmaya çalışılmalıdır.

Üç  yaşından  sonra çocuğun disipline edilme aşamasında zorlanılmaması için kurallar ve sınırlar anne baba tarafından belirlenmeli ve çocuğa açıklanmalıdır.Evde,okulda veya dışarıda hangi davranışları yapmaması gerektiği çocuğa önceden söylenmelidir.Anne ve baba tutarsız bir tutum sergilemekten kaçınmalı ve kararlı olmalıdır.Sonradan  izin  verilecek bir davranışa  başta ’hayır’  denilmemelidir. Çocuğunuz  size  güvenmeyi  ve  inanmayı  kararlı  tutumunuzdan  öğrenecektir.

Uzman  çocuk psikologlarına ve pedagoglara göre;

Çocuğunuzun yapmasını istemediğiniz bir davranışı ona yapmaması gerektiğini anlatırken yüz ve göz teması kurmaya çalışmak etkili olacaktır.Ona hangi davranışın kabul edilebilir, hangisinin kabul edilemez olduğu nedenleriyle anlatılmalıdır.

Anne  ve  baba  olarak  birlikte  hareket edilmeli, büyükanne  ve  büyükbabaların  davranışlarının  ya  da  hoşgörülerinin  sizin  tutumunuzu  etkilemesine  izin  verilmemelidir.Çocuklarla çalışan uzman psikologlar anne babaların tutumlarını olumsuz etkilemesi halinde büyükanne ve büyükbabaları da zaman zaman  görüşmelere dahil etmektedirler.

Olumsuz  bir  davranışı  her  gördüğünüzde  çocuğunuzu  uyarın. Aynı  davranışı  bazen  uyarıp  bezen  görmezden  gelmeniz   çocuğunuzun  kurallara uymasını olumsuz etkileyecektir.

Olumsuz  davranışlar  için  ilk  uyarılar  işe  yaramadığında  çocuğunuzla  yüz  ve  göz  teması  kurarak  davranışını  sürdürmesi  halinde  nasıl bir sonuçla karşılaşacağını belirtin ve eğer çocuğunuz  davranışını  sürdürüyorsa  söylediğiniz  yaptırımı  her  koşul  ve  durumda  uygulayın. Uygulayamayacağınız bir yaptırımı  asla  çocuğunuza  söylemeyin.

Yaptırımlarınız  davranışa  ve  çocuğun  yaşına  uygun  olmalıdır. Basit  bir  hata  için  ağır  bir  yaptırımda  bulunmayın.

Bunları uygulamanız halinde hala sorunlar yaşıyorsanız; çocuğunuz iç dünyasıyla ilgili sıkıntıları mevcut ve çocuk bununla başa çıkamıyor olabilir.Bu durumda çocuklarla çalışan psikologlardan yaniuzman çocuk psikologları </a>ve pedagoglardan yardım almanız çözüme ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Share


#

SEN DE YORUM YAZ

10+4 = ?