logo


Çocukları Dağa Kaçırılan Ailelerin Eylemi Devam Ediyor

Diyarbakır’da, çocuklarının PKK tarafından kaçırıldığını ileri süren ailelerin eylemi 11. günde devam ediyor. 3 aile ile başlayan eylem bugün itibariyle 40’ı aileyi geçti. Eylem yapanların ortak isteği, bir an önce çocuklarına kavuşmak.

Diyarbakır’da çocuklarının PKK tarafından kaçırılıp dağa çıkarıldığını öne süren ailelerin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi binası önünde başlattıkları oturma eylemi devam ediyor. 3 aile ile başlayan oturma eylemine katılan ailelerin sayısının 40’ı aştığı belirtildi. Sayıları her geçen gün artan ailelere çevre illerden de katılım gerçekleşti. Muş’tan Diyarbakır’daki eyleme katılmak için gelen Kocaeli Üniversitesi inşaat bölümü 2. sınıf öğrencisi Nurullah Aksoy’un ablası Adile Aksoy, amcasının oğlunun dağda öldürülmesinin ardından çevredekiler tarafından tepki aldıklarını dile getirdi. Erkek kardeşinin bu yüzden zulüm gördüğünü anlatan abla Aksoy, ‘Ailem olsun amcamlar olsun artık yaşamak istemiyoruz bu tür şeyleri. Belediyeye geldik ama BDP’den ziyade devlet de lütfen bir el atsın. Barış istiyorlarsa BDP ne istiyorsa onlar da bir adım atsın. Her iki taraf da bir fedakarlık yapsın. Anneler ve babalar artık ağlamasın. Biz de barıştan yanayız. Güzellikten yanayız. Bunun anne ve babası var. Biz varız bunu bunca zamana kadar yetiştirdik. Şunu söyleyeyim benim annem peynir satıp o parayı çocuğuna verdi. Doğu Anadolu’da biliyorsunuz erkek çocuk çok farklı. Buna rağmen erkek kardeşim bunu bize nasıl yaptı. Kardeşim gittikten sonra yaklaşık üç ay oldu. Benim ağabeylerim işi bıraktı şuan hiç kimse çalışmıyor. Benim iki evli ağabeyim var şuan eve gelmiyorlar İstanbul’da her yerde 3 aydan beri kardeşimi arıyorlar. Babam da onu arıyordu ama buraya gelemedi. Annem hastaneden yeni çıktı. Ben üç aydır okula gidemiyorum. Kardeşim kesinlikle rahatsız edildi ve polisler de şunu söylüyor. Ülkücüler tarafından çok rahatsız da ediliyormuş, tehdit ediliyormuş. Çocuk orada kendini artık yalnız hissetti. Biz onun yanında değiliz, sürekli onun yanında olacak halimiz de yok. Çocuk sürekli tehditler altında olduğu için kendisini gitmek zorunda hissetti’ dedi.

‘KÜÇÜK KARDEŞİMİN OKULA GİTMESİNİ İSTEMİYORUM’

Mardin’in Dargeçit ilçesinden Diyarbakır’daki ailelerle oturma eylemine bu sabah katılan Selamet Cebe ise erkek kardeşinin 24 Nisan tarihinde kaçırıldığını kaydetti. Okula gittikten sonra kardeşinden bir daha haber alamadıklarını belirten abla Cebe, ‘Bir gün onun eve geri döneceğini düşünüyoruz. Ama küçük kardeşimin okula bile gitmesini istemiyorum artık. Onun da gitmesinden korkuyorum. Giden kardeşim daha 14 yaşına yeni basmıştı. 14 yaşındaki bir çocuk onlara ne yapabilir ki. Ne zaman nereye baksam onu görüyorum. Yemek yiyemiyorum, yani bir aile yok oluyor. Bunu sadece yaşayan bilir. Onlar belki yaşamamış ama bizi görsünler. Sabah akşam onunla beraber yatardık. Büyük olsaydı babaannesi ile birlikte yatar mıydı. Devletin ona verdiği tableti vardı. Tabletini açardı babaanneme müzik açıp dinletirdi. Babaanneme, sen televizyon izlemeye gelmiyorsun ben senin yanına geleyim falan diyordu. Babaannem, annem yani hepimiz birden yıkıldık. Bugün geldik burada konaklayacağız. Dört saatlik yol geldik. 14 kişiyiz maddi durumumuz da yok. Bir babam var o da ameliyatlı ve hayvancılıkla uğraşıyor. Şu an aç mı ne yapıyor nerede hiç bilmiyoruz. Bize bir haber dahi getirilmedi. Bize kimse bir şey söylemedi. çocuk onlara ne yapabilir ki. Ne zaman nereye baksam onu görüyorum. Yemek yiyemiyorum, yani bir aile yok oluyor. Bunu sadece yaşayan bilir. Onlar belki yaşamamış ama bizi görsünler. Sabah akşam onunla beraber yatardık. Büyük olsaydı babaannesi ile birlikte yatar mıydı. Devletin ona verdiği tableti vardı. Tabletini açardı babaanneme müzik açıp dinletirdi. Babaanneme, sen televizyon izlemeye gelmiyorsun ben senin yanına geleyim falan diyordu. Babaannem, annem yani hepimiz birden yıkıldık. Bugün geldik burada konaklayacağız. Dört saatlik yol geldik’ diye konuştu.

Cebe, maddi durumlarının kötü olması nedeniyle dışarıda konaklayacaklarını sözlerine ekledi.

Etiketler: » » »

Share