logo


Cizre’deki sokağa çıkma yasağı

cizre-deki-sokaga-cikma-yasagi-6042329

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Şırnak’ın Cizre ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca kazılan hendeklerin kapatılması ve kurulan barikatların kaldırılması için operasyon sürüyor – Güvenlik güçleri, teröristlerin hendek ve barikatlara patlayıcı yerleştirmesi ve sivilleri “canlı kalkan” olarak kullanması nedeniyle operasyonu ihtiyatlı gerçekleştiriyor.Şırnak’nin Cizre ilçesi terör örgütü PKK ile özel harekat polislerinin savaş alanı oldu. Askeri birlikler ve özel harekat Cizre’ye sızan terör örgütüne yönelik aralıksız operasyonlar düzenliyor. Güvenlik güçleri ile teröristler arasındaki çatışmalar ilçenin bir çok bölgesinde yaşanıyor.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Şırnak’ın Cizre ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca kazılan hendeklerin kapatılması ve kurulan barikatların kaldırılması için operasyon devam ediyor.

Valilikçe 4 Eylül’den itibaren ilan edilen sokağa çıkma yasağı, 5 gündür sürüyor. Güvenlik güçleri, ilçede özellikle teröristlerin hendek ve barikatlara patlayıcı yerleştirmesi ve sivillerin “canlı kalkan” olarak kullanılması nedeniyle operasyonu ihtiyatlı gerçekleştiriyor.

İnsansız hava araçlarının da destek verdiği operasyonlarda güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla saldıran terör örgütü mensuplarına karşılık verilmesi üzerine ilçede özellikle Cudi, Yafes ve Nur mahallelerinde yer yer çatışmalar yaşanıyor.

Siviller “canlı kalkan” olarak kullanılıyor

Bazı siyasetçilerin sosyal medya üzerinden, Cizre’de sivil ölümler olduğuna dair teyitsiz paylaşımlarla halkı kışkırtan mesajları sürerken, güvenlik güçleri, teröristlerin sivilleri “canlı kalkan” olarak kullanmasının önüne geçmek için titiz çalışma yürütüyor.

Tehdit ve baskı ile yuvalandıkları evlerden güvenlik güçleriyle çatışmaya giren örgüt mensuplarına karşılık verilirken, sivillere zarar verilmemesi için büyük hassasiyet gösteriliyor.

BEYAZ BAYRAKLI CENAZE DEFİNİ

Cizre’de halk cenazelerini ancak ‘beyaz bayraklar’ çekerek defnetmeye götürebiliyor. PKK ve güvenlik güçlerinin ateşi arasında kalmamak için ilçe halkı bu yöntemi bulmuş.

Cizre’de çatışmalar sebebiyle konulan sokağa çıkma yasağı günlük hayatı felç etmiş durumda. Cizre ilçesinde cenazelerin bile yasak sebebiyle gömülmesinde sorun yaşandığı bildiriliyor. Cizre’de 6 yaşındaki çocuğun cesedi sokağa çıkma yasağı nedeniyle dondurucuda saklandı. İzin verildikten sonra ceset morga kaldırıldı.

Vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor

Valilikçe vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için her mahallede bir ekmek fırını ve eczane açık tutulurken, ilçede acil sağlık hizmetlerinin de verildiği belirtiliyor.

Vatandaşların temel ihtiyaç maddelerini temin etmek için bazı marketlerin de açık tutulduğu ancak terör örgütü yandaşlarının vatandaşları mağdur etmek için bu iş yerlerinin sahiplerini tehdit ettiği öğrenildi.

Sokağa çıkma yasağı nedeniyle ilçeye giriş ve çıkışlar kapatılırken, İpekyolu’nu kullanan araçların geçişi ise kontrollü şekilde sağlanıyor.

beyaz bayrak

Share


#

SEN DE YORUM YAZ

7+3 = ?