logo


Cilt yaşlanmasına karşı öneriler!

cilt-kirismasina-karsi-onerilerEstetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri cildimizin daha az kırışması için önerilerde bulundu.

Kırışıklıklar cildimizde bulunan girintiler, çıkıntılar ve pilelerdir. Çoğunlukla yaşlanma ile görünürlüğü artar. Tabii ki uzun süre suyun içinde kalmakla da kırışıklıklar belirginleşir. Op. Dr. Ayşegül Sivri ilk kırışıklıklarımız hemen her zaman yüzümüzde mimik kullanmak ile belirginleşir dedi ve ekledi; Güneşe maruz kalmak, sigara içmek, susuz kalmak, bazı ilaç kullanımlarında ve daha saymakla bitmeyen faktörler sayesinde kırışıklıklar oluşur dedi.

Kırışıklıklar yaşlanmanın kaçınılmaz sonuçlarıdır. Yaşlandığımız zaman aynı zamanda cildimizde incelir, kurur ve elastikiyetini kaybeder. Cildimizin hasarlara karşı kendini koruma kapasitesi de aynı zamanda azalır. Sonuç olarak da kırışıklıklar, girintiler ve hatlar cildimizde belirginleşir.
Yukarıda adı geçen faktörler dışında, kişinin genetiği de kırışıklıkların nasıl, nerelerde ve ne zaman oluşacağını belirler.

Op. Dr. Ayşegül Sivri her ne kadar bu kırışıklıklar kişiye bilge bir görünüm katsa da hiçbir kimse bu kırışıklıkları hoş karşılamaz dedi ve ekledi, günümüzde dünya çapında her yıl milyonlarca dolar bu kırışıklıktan kurtulmak için harcanmaktadır. Bazı yöntemler oldukça fazla talep görürken hiçbir işe yaramamaktadır, bazıları ise ortalama, belirgin ya da kabul edilebilir sonuçlar elde etmektedir.

Çoğu kırışıklıklar daha çok güneşe maruz kalan bölgelerimizde görülür, bu bölgeler ellerimiz, yüzümüz, boynumuz ve kollarımızdır. Kırışıklıklarımız ise derin ve yüzeyel olarak iki çeşittir.

Yaşlanmadan ayrı olarak bazı faktörler var ki kırışıklık oluşumunu hızlandırır, Bu faktörler;

Sigara

Düzenli içiciler de sigara cilt de kan dolaşımını azaltarak cilt hasarı yapar.

Açık cilt rengi

Bu kişiler güneşe çıktıklarında ciltlerinde koyu tenli kişilere göre daha çok hasar oluşur. Bu hasarda kırışıklık oluşumunu arttırır.

Genetik faktörler

Şayet sizin ailenizde bulunan kişilerin kırışıklıkları diğer insanlara göre daha erken başladıysa maalesef sizin de kırışıklıklarınız erken başlayacaktır diyebiliriz.

Saçlar

Bazı saç modelleri kişinin yüzünü olduğundan gölgeli göstererek kırışıklıklarını daha da fazla belirginleştirir.

Kıyafetlerimiz

Çoğu zaman şapka kullanan ya da uzun kollu tercih eden kişilerde tercih etmeyenlere göre kırışıklıklar daha geç oluşmaktadır.

İşimiz

Güneşe daha çok maruz kalan işlerde çalışanlarda kırışıklıkları daha çok olduğu gözlenmiş, bunlar arasında çiftçiler, gemiciler, solaryum çalışanları, golf oynayanlar ve daha birçok meslek sayılabilir.

Yüz mimiklerimiz

Çok sık gülümseyen, kaşını çatan, şaşıran kimselerde kırışıklıklar daha erken oluşmaktadır. Bunu önlemek için spikerler gibi daha ifadesiz olmak gerekmektedir. Op. Dr. Ayşegül Sivri bu mimikler gençken ve cildimiz elastik iken yapıldığında kırışıklık oluşup eski haline gelmektedir, fakat yaşlandığımızda daha az fleksible cildimiz oluştuğu için maalesef oluşan kırışıklık eski haline dönmez ve kalıcı kırışıklık oluşmuştur şeklinde belirtti.

Etiketler: » » » » » » » » » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

2+5 = ?