logo


Çilek üreticisi sezonu mutsuz kapattı!

çilek5Mersin’in Silifke ilçesinde çilek üreticisi, sezonu mutsuz kapattı.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, maliyetin yüksek olması, fiyatların düşük olması ve özellikle aşırı yağışların kaliteyi düşürmesi ile bu yıl çilek üretiminde üreticinin yüzünün gülmediğini söyledi. Çilek üreticisinin bu yıl genellikle borçlu kaldığını belirten Can, “Özellikle aşırı yağışlar nedeniyle çilekte kaliteyi yakalayamadık. Bu yıl mevsimlerin normalden daha serin geçmesi ve ilkbahar yağmurunun çok yağmasından dolayı çileğin kalitesi ve fiyatı düşük oldu. Ayrıca bazı fidelerin de kalitesiz olması verimi düşürdü. 1 dekar çilekte 5 bin TL maliyet var. 3 bin ile 3 bin 500 yüz TL gelir var. Bu da otomatik olarak çiftçiyi üzdü” dedi.

“Umut topraksız üretimde” diyen Can, bu sezon ilçedeki iki üreticinin serada topraksız üretime geçtiğini ifade ederek, 60 dönümü kapsayan bu araziden dönüm başına 9-10 ton hasat elde edildiğini bildirdi. Topraksız üretim yapılan seralarda hasadın sıkıntısız olarak tamamlandığını anlatan Can, şunları kaydetti:

“Normalde ekilen çilekte bir dönümden 4 ton civarında ürün alınırken, bu sistemle 1 dönümden 9-10 ton civarında ürün hasat edilebiliyor. Bu sayede gelecek yıla dönük olarak ihracattaki rekabetimizi artırabileceğimize umutlanıyorduk. Ama yaşanan yağış hesaplarımızı değiştirdi.”

Etiketler: » »

Share
#

SEN DE YORUM YAZ

9+6 = ?