logo


Cibuti’de Fransız lokantasına bombalı saldırı

Cibuti’nin başkenti Cibuti’de bir Fransız lokantasına gerçekleştirilen intihar saldırısında, saldırıyı gerçekleştiren biri kadın iki kişiyle birlikte Türk vatandaşı Rüştü Gürbüz hayatını kaybetti.

AA muhabirinin Cibutili yetkililerden edindiği bilgiye göre, yerel saat ile 22.30’da el-Menlik Bölgesi’ne yakın bir yerde bulunan La Chaumiere adındaki Fransız restoranın önüne gelen biri kadın iki kişi, bomba yüklü araçları patlattı. Olayda henüz kimlikleri tespit edilemeyen iki saldırgan ile Türk vatandaşı Rüştü Gürbüz hayatını kaybetti. Saldırıda, aralarında İspanyol ve Fransız askerlerin de bulunduğu 18 kişi yaralandı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi. 

AA muhabirinin telefonla ulaştığı Türkiye’nin Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz, ‘Hayatını kaybeden vatandaşımızı kaldırıldığı hastanenin morgunda teşhis ettik. Bizim vatandaşımız olduğunu doğruladık. Olayda hayatını kaybeden Rüştü Gürbüz, Cibuti’de faaliyet gösteren bir Türk şirketinde mali işler departmanında yönetici olarak çalışıyordu. Cenazenin Türkiye’ye nakli için gerekli çalışmaları yapıyoruz’ diye konuştu. 

Saldırının hedef olduğu restoranın, Fransız lokantası olmasına rağmen genellikle Cibuti’de bulunan ABD askerlerinin uğrak yeri olduğu kaydedildi. 

Cibuti, Somali’deki Afrika Barış Gücü askerlerine personel ve ekipman desteği veriyor. Geçen ay Cibuti, Somali’ye ek asker gönderme kararı almıştı. 

Cibuti’de ABD’nin yanı sıra bir çok batı ülkesinin askeri birliği veya üssü bulunuyor. Cibuti Le Monnier Kampı’nda 4 bin kadar Amerikan askeri konuşlanmış durumda. 

Muhabir: Mehmet Kemal Firik – Aslan Balcı

Etiketler: » » » »

Share